مديريت پروژه و ساخت

وبلاگ راهنما برای کنکور کارشناسی ارشد 91 مدیریت پروژه و ساخت

مدیریت - 1

خوب بالاخره رسیدیم به درسی که از همه بیشتر خوندمش، و در برنامه ی هر روزم جای داشت.

منابعی که در درس مدیریت کارگاهی به من کمک کردند به ترتیب اولویت به شرح زیر بود:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان (نشریه شماره4311) – سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات – انتشارات دانشگاه تهران – تالیف کتی شوالب – ترجمه دکتر محمود گلابچی.

3)مدیریت و کنترل پروژه – انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان – تالیف آقای علی حاج شیرمحمدی.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه - انتشارات دانشگاه تهران – ترجمه دکتر محمود گلابچی و مهندس مرتضی آل نبی.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

6)سایت http://tec.mporg.ir

توضیحی درباره هر یک:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان ؛ این نشریه حجم کمی داره ولی فوق العاده مهمه و هر ساله، 4 یا 5 سوال ازش می یاد و با توجه به اینکه خیلی فراره سعی کردم اعداد و ارقامش رو برای یادگیری راحتتر دسته بندی کنم و از همه ی منابع دیگه احتیاج بیشتری به دور کردن داره، و واقعا حیف که از شرایط عمومی سوال بیاد و نزنی یا گزینه اشتباهی رو بزنی.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات ؛ این کتاب رو فکر کنم همون اوایل مهر دیدمش و خریدم، کل برنامه هامو تغییر داد ، و خوندنش وقت زیادی ازم گرفت، و از همون کتاباییه که برای تموم کردنش برنامه ی بلند مدت داشتم، چون باید با دقت خونده میشد و هیچ نکته ای از قلم نمی افتاد فصل هاش را با فاصله زمانی می خوندم مثلا شنبه ی هر هفته از صبح تا ظهر یک فصلش رو تموم می کردم تا شنبه ی بعدی و فصل بعدی...

توضیح اینکه، با توجه به این موضوع که کتاب کتی شوالب بر اسای استاندارد مدیریت پروژه PMBOK ویریش سوم (2004) نوشته شده بود، من این 2رو همزمان می خوندم، هر دو، 12 فصل با یک عنوان و یک موضوع دارند به صورتی که اول یک فصل از PMBOK می خوندم تا یک شناخت سطحی از اون فصل بگیرم بعد سراغ فصل نظیرش در کتاب کتی شوالب می رفتم، این کار روی 3 فصل اول PMBOK با دقت بیشتری انجام گرفت ولی در 9 فصل بعدی فقط روی 3،2 صفحه اول تعاریف هر فصل و جداولش متمرکز می شدم، فکر کنم جداول PMBOK فوق العاده بود، چون این جدول ها شامل فرآیندهای هر حوزه مدیریت پروژه و ورودی ها، خروجی ها و ابزارهای هر فرآیند می شدند که همگی در یک جدول و یک صفحه جمع آوری شده، در حالی که کتاب کتی شوالب همه ی مطالب این جداول رو به صورت متن نوشته وخوندنش گیج کننده است.

کتاب کتی شوالب فوق العاده کتاب پر نکته ای است و من فکر می کردم با توجه به 8 سوال ریزی که در کنکور 87 از این کتاب اومد، می باید سوالات سختی در کنکور 88 ازش بیاد، برای همین با دقت زیادی مطالبش رو مطالعه کردم ولی دیدیم که در کنکور 88، نهایتا 13 سوال تقریبا ساده اومد! که باعث شد کسانی که فقط خلاصه های انتهای هر فصل این کتاب رو خونده بودند درصد مدیریت بالایی بیاورند، با این حال هیچ معلوم نیست که سطح سوالات کنکور 89 از کتاب کتی شوالب چی جوری باشه!

نکته آخر اسم کتاب PMBOK در کتابفروشی هاست:

" راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه – PMBOK GUIDE – ویرایش سوم (2004) – انتشارات آدینه – ترجمه آقایان محسن ذکایی آشتیانی و سید حسن حسینی"

همون طور که عزیزان میدونند موسسه مدیریت پروژه (PMI) هر 4 سال یک بار ویرایش جدید این استاندارد رو چاپ میکنه، چند روز پیش در سایت آدینه بوک " ویرایش چهارم(2008) PMBOK ترجمه ی آقای محسن ذکایی آشتیانی " رو دیدم که وارد بازار شده.

3)مدیریت و کنترل پروژه ؛ کتاب آقای حاج شیرمحمدی واقعا خوب نوشته شده و از متن ساده و قابل فهمی برخورداره هر ساله بین 5 الی 8 سوال از این کتاب می یاد که مثل تست های شرایط عمومی حیفه حتی 1 دونش هم از دست بره، در کنکور 88 هم 8 تست از این کتاب اومد، فقط موقع خوندنش در بعضی از فصل هاش یک سری محاسبات ریاضی پیچیده داره که لازم نیست خودتونو درگیرش بکنین.

     ·   در ضمن 2 فصل مربوط به شبکه های PERT و GERT این کتاب رو با دقت مطالعه کردم.

     ·   کتاب " برنامه ریزی و کنترل پروژه - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور – تالیف آقای محمود نادری پور " هم جزء منابع ذکر شده ولی بیشتر مطالبش با کتاب آقای حاج شیرمحمدی مشترکه، من همون طور که مهندس عربی توصیه کرده بودن فقط 3 فصل اول این کتاب رو دقیق خوندم.

و در سایر فصولش به تصاویرش و نکاتی که خود کتاب مشخص کرده بود اکتفا کردم، فقط کتاب آقای حاج شیرمحمدی در فصل 13 مباحثی رو مطرح کرده که اون مباحث رو در کتاب آقای نادری پور در صفحات 346 تا 354 بهتر متوجه شدم.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه ؛ کل این کتاب رو 2 روزه تمومش کردم، فصل 1 و 2 این کتاب یک کمی نکته هاش بیشتره که زمان بیشتری هم لازم داره، فصل 3 و4 فقط تصاویرش رو سریع دیدم، و بقیه ی فصول تا انتها رو فقط مطالعه ی سطحی و سریع داشتم با این وجود تصاویرشون نیاز به دقت داشت.

این کتاب از سال 86 وارد کنکور شد که در کنکور 86، 4 سوال ، کنکور87، 5 سوال و در کنکور 88، 2 سوال سهم داشت.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان ؛ فقط پیوست های انتهایش رو دقیق مطالعه کردم و از روی مقدمه هر فصلش خیلی سریع عبور کردم.

6)سایت http://tec.mporg.ir  ؛ این سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوره که توصیه می کنم هفته ای 1 بار در دوران درس خوندن بهش سر بزنین، PDF های مربوط به مصوبات هیات وزیران، مطالبی در مورد قراردادها و ... رو می تونین از این سایت download کنین.

 

     ·  چند ماه پیش دکتر گلابچی و مهندس فرجی کتابی به نام " سیستم های اجرای پروژه " ترجمه کردند و وارد بازار شده که کلیتش فکر کنم به موضوع قراردادها می پردازه و احتمالا برای کنکور 89 جزء اولویت های بالایی لیست منابعتون قرار می گیره.

 

     ·  در کنکور 87 از مباحث مالی تعدادی سوال اومد که به من برای این بحث کتاب 2 جلدی " مدیریت مالی – شرکت چاپ و نشر بازرگانی – تالیف دکتر احمد مدرس " رو معرفی کردند، که این 2جلد رو گرفتم ولی مباحثش سخت و بالاتر از سطح کنکور بود، در نهایت مطالعه بخش 2-5 جلد اولش خوب بود. (صفحات 163 تا 176)

فصل2 کتاب " اصول مدیریت پروژه های عمرانی – نشر سیمای دانش – تالیف آقای امیر لطفی " هم مربوط به مباحث مالی است، که فکر کنم مطالعش قبل کتاب دکتر مدرس بهتر باشه.

 

     ·  یک مبحث دیگه باقی میمونه که اونهم مناقصه ها و قرارداد هاست که مثل مباحث مالی منابع سوالاتی که ازش اومده هنوز نامشخصه! با این تفاوت که از قرارداد هر سال سوال مییاد.

در مورد قرارداد هر چی کتاب می دیدم می خوندم از جمله:

               - فصل 11 و 13 کتاب " دانستنی های حرفه پیمانکاری – انتشارات فدک ایساتیس – تالیف مهندس علی مراد اتحاد"

               - فصل 6 و 7 کتاب آقای لطفی که معرفی شد.

               - فصل 12 منبع شماره 2 در مورد برخی از قراردادها توضیحاتی داده.

             - کتاب " آشنایی با اصول مدیریت و ساختمان کارگاه – نشر آذرخش – تالیف مهندس محمدرضا موسویان" هم توضیحاتی در مورد برخی از قراردادها و شرکت های پیمانکاری داده.

               - کتاب "روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی – انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تالیف آقای محمدتقی بانکی (جلد سبز روشن)" که در سال های دور یکی از منابع اصلی کنکور به شمار می اومد در فصل اول خودش به اسم مقدمه تا صفحه 13 کتاب، مطالبی در مورد برخی از قراردادها گفته که مطالعش خالی از لطف نبود.

               - سایت سازمان مدیریت ( منبع شماره 6 ) رو هم فراموش نکنین.

                         ·تصورم اینه که دور از ذهن نیست سوال قرارداد کنکور 89 از همین کتاب جدید سیستم های اجرای پروژه باشه.

 

     ·  مطالعه ی فصل های 1 و 8 کتاب آقای لطفی به عنوان دانش عمومی خوب بود، همین طور فصل 3 این کتاب بعد از توضیحات منبع شماره 3.

 

     ·  با توجه به اینکه در 3،2 سال اخیر کتاب دانستنی های حرفه پیمانکاری مورد توجه خاص داوطلبین بوده، توضیحاتی در موردش بدم، تا بحث مدیریت بسته بشه:

مهندس اتحاد مباحث مختلف مدیریتی رو در 25 فصل گردآوری کردن که کتاب حجیمی شده، بعضی از این فصل ها مربوط به مصوبات هیات وزیران می باشد که این مصوبات هر ساله به روز شده و تغییر می کنند و قبلی ها نیز باطل می شوند، پس تا ویرایش جدیدی از این کتاب به چاپ نرسه نمیشه به اعداد و ارقامش در خصوص کنکور اعتماد کرد، مثلا سوالی که امسال از بحث تعدیل در کنکور اومد نمی تونیم بگیم طراح سوال از این کتاب سوال داده ولی خوب بخشنامه تعدیل که یکی از مصوبات هیات وزیرانه نیز در این کتاب و کتاب های دیگری مثل کتاب آقای لطفی اومده، یا در کتاب مهندس اتحاد برای اجرای پروژه با قرارداد " مترمبع زیربنا "حداکثر زیربنای ساختمان ها 2000مترمربع ذکر شده تا مجوزش صادر بشه، در حالی که این عدد در مصوبه جدید هیات وزیران به 10000 مترمربع زیربنا افزایش یافته و بخشنامه 2000مترمربعی ملغی شده...

در ضمن در بخش سوم این کتاب، 2 فصل با موضوع مدیریت پروژه و کنترل پروژه آمده که عینا همان فصل های 1 و 2 کتاب آقای نادری پور است.

 

     ·  منابع 30 سوال مدیریت کارگاهی کنکور88:

                - 13 سوال از کتاب مدیریت پروژه (منبع شماره 2) : س2 ص12 – س5 ص31 – س7 ص6و8 – س9 ص620 – س10 ص10 – س13 ص 101 – س18 ص 194و534 – س19 ص 230 – س20 ص 290 – س22 ص 182 – س23 ص 402 (این سوال رو با توجه به همون جداول کتاب PMBOK که در ذهنم بود جواب دادم) – س24 ص296 – س29 ص433.

               - 8 سوال از کتاب آقای حاج شیرمحمدی (منبع شماره 3) : س3 ص 175 – س6 فصل7 – س11 ص65 – س15 ص23 – س17 ص56 – س26 فصل4 – س28 فصل7 – س30 فصل4.

               - 4 سوال از شرایط عمومی پیمان (منبع شماره 1) : س8 ماده28 – س12 – س14 در موافقتنامه – س21 ماده49.

               - 2 سوال از فن آوری اطلاعات (منبع شماره 4 ) : س25 ص74 – س27 ص 203.

               - 1 سوال از بخشنامه تعدیل : س1

               - 1 سوال از قراردادها : س16 (با اون همه کتابی که در مورد قرارداد خونده بودم بازم سر جلسه این سوال واسم جدید بود! پس قرارداد بازم نیاز به کتابای دیگه داره که فعلا ازش بی اطلاعم).

               - 1 سوال از مطالعات امکان سنجی : س4 (که منبع این سوال رو هنوز پیدا نکردم! و تنها سوالیه که غلط زدم).

     · توضیحی در مورد 2 سوال 14 و 18:

پس از مطالعه ی موافقتنامه ی شرایط عمومی پیمان متوجه میشین که سوال 14 کاملا غلطه و جواب صحیح بین گزینه ها نیست، ولی سر جلسه دیگه جایی واسه این حرفا نیست، وقتی با سوالی که فکر می کنین غلطه مواجه میشین، اون سوال رو نزده رها نکنین، وقتی که به این نتیجه رسیدین مطمئن باشین در اون بحثه مورد سوال تسلط خوبی دارین پس سعی کنین منبع و جایی که اون سوال اومده رو به خاطر بیارین و تحلیل کنین که منظور طراح سوال کدوم گزینه بوده چون در نهایت احتمال اینکه سوال 2 گزینه ای اعلام بشه از حذفش بیشتره بنابراین کسایی که سوال رو نمیزنن به ضررشون میشه، با این کار سوال 14 گزینه4 رو زدم که کلید هم همین طور اومد.

بعضی از سوالات هم مثل سوال 18 مطمئنین که درست زدین ولی کلید که مییاد پاسخی غیر از پاسخ شما میده! فکر کنم با توجه به اعتراضاتی که به این سوال شد و اشاره به متن صریح منبعش (صفحه 534) نهایتا 2 گزینه ای اعلام شد یا جوابش تغییر کرد. (چون زمان اعلام کلید سوالات، در دو سوال 4 و 18 با کلیدها تفاوت داشتم که با توجه به درصد کارنامم سوال 18 یا گزینه 1 و 4 جواب صحیح شده یا فقط گزینه 1).

+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ مرداد۱۳۸۸ساعت 1:6  توسط نیما یزدانی  |