مديريت پروژه و ساخت

وبلاگ راهنما برای کنکور کارشناسی ارشد 91 مدیریت پروژه و ساخت

مدیریت کارگاهی آزمون کارشناسی ارشد 1391

 

مباحث مربوط به مبحث مدیریت کارگاهی آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۱

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 27 بهمن1390ساعت 10:33  توسط حسین شکوهی  | 

کتاب مدیریت پروژه های صنعتی

با سلام و خسته نباشید خدمت همه داوطلبین عزیز؛

از اونجایی که کتاب مدیریت پروژه های صنعتی به احتمال زیاد قبل از آزمون وارد کتابفروشی خواهد شد، و با توجه به خبری که روی خروجی یکی از سایت های معماری قرار گرفت،‌ مناسب دیدم اون خبر رو در اینجا هم قرار بدم که آشنایی هرچند نسبی نسبت به این کتاب پیدا کرده و بدونید حداقل مشخصات این کتاب چه خواهد بود.

هرچند یکی دو نفر از دوستان هم این خبر رو در قسمت نظرات گفته بودند ولی برای جلوگیری از ایجاد تنش یا استرس، منتشر نشدند.

این نکته رو هم توضیح بدم که با انتشارات دانشگاه تهران صحبت کردم و اینطور گفتند که حداقل تا هفته آینده این کتاب وارد بازار کتاب نخواهد شد، چرا که انتشارات دانشگاه تهران در حال فرایند انبارگردانی بوده و در این فرآیند هیچ کتابی توزیع نخواهد شد. بعد از اتمام این فرآیند هم مشخص نیست کتاب دقیقا چه موقع وارد کتابفروشی ها بشه؛ که در صورت ورود به بازار کتاب هم از همین طریق به اطلاع شما خواهم رساند.

برای همگی آرزوی موفقیت و سربلندی رو دارم.

موفق و پیروز باشی.

 

کتاب "مدیریت پروژه‌های صنعتی" که توسط پروفسور محمود گلابچی استاد برجسته دانشگاه تهران، استاد نمونه دانشگاه‏های کشور و چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران و مهندس امیر فرجی تالیف گردیده است بوسیله انتشارات دانشگاه تهران در هشت فصل، شش پیوست و 680 صفحه منتشر شد.

مدیریت پروژه های صنعتی


طی دهه‌های اخیر و درپی توسعه صنعتی جوامع، زمینه‌های تخصصی متعددی در حوزه مدیریت پروژه ایجاد شده است. در حال حاضر یکی از مهمترین نیازهای تخصصی در حوزه مدیریت و مهندسی ساخت،مدیریت پروژه‌های صنعتی است که با وجود انجام تحقیقات پراکنده، به‎صورت راهبردی و مستقل به آن توجه نشده است.

طراحی و اجرای پروژه‌های صنعتی، از صنایع سبک مانند کارخانه‎های تولیدی کوچک تا صنایع سنگین مانند فولاد، آلومینیم، نفت، گاز، پتروشیمی و سایر صنایع فرآیندی‌ به دلیل داشتن ماهیتی پیچیده نیاز به روش‎های برنامه‌ریزی خاص برای مدیریت پروژه‌ داشته و دانشی متفاوت در این زمینه را ضروری می‎سازد.

در همین راستا کتاب مدیریت پروژه‌های صنعتیبا هدف تامین نیاز فوق‎الذکر وگسترش دانش و اطلاعات مورد نیاز برای برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه‌های صنعتی توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر گردیده است.فصل اول کتاب به ویژگی‌های پروژه‌های صنعتی اختصاص دارد و شامل مباحث پایه مانند اهمیت پروژه‌های صنعتی، نگاه سیستمی به پروژه‌های صنعتی، مدل انتقال تکنولوژی صنعتی و چرخه حیات پروژه‌های صنعتی می‎باشد.

فصل دوم کتاب با عنوانطرح ایده و تعریف پروژه در برگیرنده اولین مرحله از چرخه‌حیات پروژه‌های صنعتی و مفاهیمی مانند تشخیص فرصت، منشور پروژه، تجزیه و تحلیل ریسک می‎باشد.

فصل سوم با عنوان مطالعات مقدماتی در یک پروژه صنعتی به تشریح مطالعات امکان‌سنجی پروژه، ارزیابی‌های پایه، برآورد هزینه، میزان سودآور بودن پروژه، انتخاب محل احداث واحد صنعتی، اتخاذ تصمیم در رابطه با نحوه سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه اختصاص یافته است.

فصل چهارم کتاب در برگیرنده مراحل تصویب و روش های واگذاری و جنبه‌های حقوقی و اداری پیمان، انواع قراردادها، قراردادهای طراحی و تهیه تجهیزات، عناصر اساسی یک قرارداد و انواع سیستم‌های اجرای پروژه شامل سیستم امانی، سیستم‌ سه‌عاملی یا متعارف، سیستم‌ دوعاملی، سیستم‌ مدیریت اجرا، سیستم مدیریت طرح و سیستم یکپارچه اجرا می‎باشد.

فصل‌ پنجم که از مهم‎ترین فصول کتاب محسوب می‌شود به مهندسی و طراحی پروژه‌های صنعتی، طراحی مقدماتی، مراحل بهینه‌سازی، طراحی فرایند و طراحی اصولی، محاسبه هزینه‌های واحد صنعتی و جمع‌بندی مرحله طراحی مقدماتی اختصاص یافته‌است.

فصل‌ ششم به تدارکات و ساخت در پروژه‌های صنعتی اختصاص داشته، تشکیلات سازمانی پروژه، مدیریت اجرای آن ونحوه کنترل پروژه، مباحث طراحی تفصیلی، سیستم‌های کنترل، مراحل تهیه و تامین تجهیزات، برنامه‌ریزی و اجرای عملیات ساختمانی و مراحل نصب در پروژه‌های صنعتی را به تفصیل بیان می‎نماید.

فصل هفتم به موضوع بسیار مهم راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه‌های صنعتی اختصاص داشته و مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه‌های صنعتی، فرایندتملک پروژه، راه‌اندازی به عنوان یک فرایند، کیفیت راه‌اندازی واحدهای صنعتی، مسؤلیت‌ها، کیفیت و آموزش، کاربرد رایانه‌ها در پروژه‌های صنعتی و ویژگی های راه‌اندازی واحدهای نیمه‌صنعتی را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می‎دهد.

فصل هشتم با عنوانمدیریت دانش در پروژه‌های صنعتی، مفاهیم و تعاریف پایه در مدیریت دانش، دیدگاه‎های مدیریت دانش و فرآیندهای آن، ابعاد مدیریت دانش، مدل ها و الگوهای معماری مدیریت دانش را مورد برسی قرار داده و تأثیر سیستم‌های اطلاعاتی بر مدیریت دانش، مدیریت دانش در سازمان و پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان‌های پروژه‌محور را به تفصیل بیان می کند و در پایان فصل مدل پیشنهادی برای مدیریت دانش در واحدهای عملیاتی وزارت نفت، شامل سازمان و ساختار مدل،اجزا، ملزومات و چالش‌های مدل پیشنهادی و نیز ملزومات و چالش‌های پیاده‌سازی مدل را ارائه می‎نماید. در پیوست‎های کتاب اطلاعات تکمیلی مانند ضوابط طراحی معماری پروژه‎های صنعتی، آیین‎نامه‎ها و دستورالعمل‎های مورد نیاز در پروژه‎های صنعتی‎ و نمونه‎هایی از قراردادهای صنعتی ارائه شده است و تعدادی از پروژه‎های صنعتی کشور معرفی شده‎اند.

فصل های مختلف کتاب و ضمائم آن عبارتند از:

فصل اول- ویژگی‌های پروژه‌های صنعتی
فصل دوم- طرح ایده و تعریف پروژه‌های صنعتی
فصل سوم- مطالعات مقدماتی در پروژه‌های صنعتی
فصل چهارم- تصویب پروژه و روش‌های واگذاری کار
فصل پنجم- مهندسی و طراحی پروژه‌های صنعتی
فصل ششم- تدارکات و ساخت در پروژه‌های صنعتی
فصل هفتم- راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه‌های صنعتی
فصل هشتم- مدیریت دانش در پروژه‌های صنعتی

پیوست‎ها
واژه‌نامه
نمایه (فهرست موضوعی)

با توجه به جایگاه پروژه‌های صنعتی و نقش اساسی این پروژه‌ها در اقتصاد کشور و ضرورت پرداختن به این موضوع در دانشگاه‎ها و سازمان‎های تخصصی و اجرایی این کتاب می‎تواند به‎‎عنوان یک کتاب درسی در رشته‎های مدیریت پروژه، مهندسی ساخت، معماری و مهندسی عمران تدریس شود و به عنوان مرجعی در فعالیت‎های اجرایی مورد استفاده معماران، مهندسان و مدیران پروژه‎ها واقع شود.

منبع: سایت خبری / تحلیلی معماری نیوز

http://memarinews.com/Pages/News-6873.html


برچسب‌ها: کتاب, مدیریت پروژه‌های صنعتی, پروفسور محمود گلابچی, دانشگاه تهران
+ نوشته شده در  دوشنبه 26 دی1390ساعت 14:0  توسط حسین شکوهی  | 

منابع و نکات مهم آنها از دیدگاه شما داوطلبین

سلام به همه دوستان و داوطلبین عزیز؛

بنا به پیشنهاد چند نفر از بچه ها در مورد بحث و تبادل نظر در مورد منابع و کتاب های مهم آزمون و نکات اونها، تصمیم بر این شد که پستی برای این کار در نظر گرفته بشه.

در این پست میتونید نظراتتون رو در مورد مطالب مهمی که مد نظرتون هست و یا در موردش ابهام دارید مطرح کنید و با سایر داوطلبین به تبادل نظر بپردازید.

====================================================

آقا فرزاد لطف کردند و جواب های تشریحی آزمون 90 رو در اختیارمون قرار دادند. البته ایشون تونستن از کتاب عکس بگیرن، ولی در حدی هست که مشکل کسانی رو که نیاز داشتند حل کنه. ممنون فرزاد جان، انشاءالله موفق باشید.

قسمت اول شامل پاسخ های زبان و ایستایی

قسمت دوم شامل پاسخ های مدیریت کارگاهی و مصالح ساختمانی

مجموعه پاسخ های تشریحی که در بالا ارائه شدند از کتاب " مجموعه سوالات کارشناسی ارشد مدیریت پروژه وساخت- معماری انرژی و تکنولوژی معماری" که نویسندگان اون "احسان سروش نیا ،امیر رضا روحی زاده،نیما یزدانی،شبنم خلیل پور ،شیما شریفی نیاانتشارات عصر کنکاش می باشد که دوستمون ارسال کرده بودند. ولی برای حمایت از انتشارات داخلی، دوستان لطف کنند اصل کتاب ها رو از نمایندگی های اونها خریداری کنند. ضمن اینکه انتشارات عصر کنکاش در سایت خودش اشاره کرده است که پاسخ های تشریحی آزمون 90 رو هم بصورت مجزا در نمایندگی و کتابفروشی های معتبر ارائه نموده و داوطلبین میتونند از این طریق اونها رو تهیه کنند.

انتشارات عصر کنکاش

 

یاشای عزیز هم لطف کردند فایل های آزمون آذرماه اکسین رو برای ما ارسال کردند که براتون آپلود کردم و میتونید دانلود کنید:

آزمون دوم اکسین

آزمون سوم اکسین

پاسخ های آزمون 2 و 3

 

با تشکر از فاطمه خانم. آزمون چهارم اکسین رو هم میتونید از لینک زیر دانلود کنید:

آزمون چهارم اکسین

یه سری سوال از یک موسسه دیگه. با تشکر از آقا فرشید.

سوالات موسسه ایوان خانه معمار

====================================================

بچه ها؛

فکر میکنم کتاب مدیریت پروژه های صنعتی قبل از آزمون به بازار عرضه بشه (شاید تا اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ماه).

قصد ایجاد استرس رو برای هیچکس ندارم، ولی سعی کنید برنامه مرورهای خودتون رو طوری تنظیم کنید که در حد 3-2 روز برای مطالعه این کتاب فرصت داشته باشید. چون بعید میدونم سوالات ریز و مشکلی بخواد از این کتاب طرح بشه، به همین دلیل شخصاً فکر میکنم همون 3-2 روز کافی باشه.

پس سعی کنید منسجم تر به مرور مطالبی که خوندید بپردازید.

 

+ نوشته شده در  شنبه 10 دی1390ساعت 23:55  توسط حسین شکوهی  | 

فصول مهم نشریه وساختمانها چگونه عمل میکنند

سلام.بخاطر تاخیر در دادن جوابها عذر میخوام.یکم درگیر کارهای ثبت نام و مسایل دیگه بودم.قول داده بودم که فصلهای مهم چند کتاب روبگم.خب اول با نشریه شروع میکنم چون میدونم ذهن خیلیها رو درگیر کرده همین کتاب قطور.

اگر دقت کنید میبینید با چاپ کتابهای جدید دکتر گلابچی نقش نشریه در کنکور امسال کمرنگ بود .در واقع باید بگم کتابی که هر سال۵۰درصد از تستهای مصالح ازش میومد امسال فقط یکی دو سوال از اون بود.هیچوقت توصیه نمیکنم که این کتاب رو کنار بگذارید.همیشه تواین۵-۶ماه مرورش کنید.چون مطالبش کاملا حفظی.عدد و رقمهاش رو هم لازم نمیبینم بخاطر بسپارید.فقط عددهای مربوط به فصل بتن که راجع به نوع وعیار بتن هست و یا اعداد خاصی که دونستنش لازمه مثل ابعاد اجر

فصلهای مهم این کتاب:فصل۱و۲و۳و۴و۵و۸و۹و۲۱این فصلها کافی هست برای کنکور.سعی کنید مطالب رو بهم ربط بدید و یکمی تجزیه و تحلیل کنید.اینطری بیشتر یادتون میمونه.مثلا فصل افزودنیهای بتن رو بامطالب مربوط به فصل بتن و سیمان ارتباط بدید.فصلهای۲و۳و۴و۵و۹خیلی مهمند.بدونید حتی اگر امسال هم سوالای کنکورمثل پارسال باشه  ۱تست هم میتونه تو قبولی خیلی موثر باشه.پس با بی حوصلگی این کتاب رو نخونید.

ساختمانها چگونه عمل می کنند:

فصلهای۸و۱۲و۱۷و۱۸و۱۹و۲۰و۲۱+شکلهای همه فصول و مطالب مربوط به اونها

ولی باز هم تاکیدمیکنم حتما ۱دور مطالب این کتاب رو نگاه کنید.بخصوص مطالب مربوط به شکلهای کتاب.لغات انتهای این کتاب هم برای زبان تخصصی میتونه مفید باشه

کتاب شیرمحمدی :همه فصول رو بخونید ولی مسایلی که وقت گیر هست لازم نیس زیاد بش بپردازید.مثلا روش زیمنس ویاروش برگس

شبکه های گرت رو هم یاد بگیرید.ساده هست.درسته که تاحالا در کنکور نبود ولی کنکور قابل پیش بینی نیست

شاد و پیروز باشید

+ نوشته شده در  چهارشنبه 23 شهریور1390ساعت 20:0  توسط الهام  | 

منابع درس مدیریت

 

**مدیریت و کنترل پروژه

علی حاج شیر محمدی

***مديريت پروژه با رويكرد فناوري اطلاعات

كتي شوالب- دكتر گلابچي

***سیستمهای اجرای پروژه

دكتر گلابچي- امير فرجي

**طرح و ساخت با رویکرد turn key

دكتر گلابچي- امير فرجي

***مدیریت استراتژیک

دكتر گلابچي- امير فرجي

**شرايط عمومي پيمان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

*فناوری اطلاعات IT در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه

دكتر گلابچي- مرتضي آل نبي

اصول مدیریت پروژه های عمرانی

امیر لطفی

فهرست بها

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

+ نوشته شده در  سه شنبه 25 مرداد1390ساعت 19:2  توسط الهام  | 

مباحث مربوط به مدیریت

مباحث مربوط به مدیریت

+ نوشته شده در  پنجشنبه 28 بهمن1389ساعت 9:3  توسط حسین شکوهی  | 

مدیریت کارگاهی 3

سلام دوستان :

من وحیده هستم و میخوام تو این پست تجربیاتمو در درس مدیریت کارگاهی بیان کنم با ذکر این مطلب از محمد جواد عزیز که 40 در صد این کنکور، درس مدیریت کارگاهی و 60 درصد، بقیه دروس هستش! (درصد مدیریت کارگاهی سال 88ام 83 درصد و درصد امسالم 6/86 است).

من کنکور88 مدیریت پروژه رو با این توصیف  پشت سر گذراندم که بزرگترین چالشی که واسه کنکور داشتم این درس بود:

کتاب کتی شوالب برام گنگ و نامفهوم بود و فکر میکردم انسجامی در مطالب نیست کتاب شیر محمدی برام دشوار و پیچیده می اومد و شبکه ها رو نمیتونستم حل کنم و اعداد شرایط پیمان رو نمیتونستم دقیق تو ذهنم نگهدارم  و یا کتاب فناوری اطلاعات در مهندسی ساختمان چنگی به دلم نمیزد و این ها دست به دست هم داد تا سال اول من که از اواخر مهرماه شروع کرده بودم در ماه آذر منصرف شدم و یک ماه این درسا رو کنار گذاشتم و شروع به خوندن کنکور معماری کردم!!!!ولی دی ماه فکر کردم بقیه رقبا نیز ممکنه این مشکلات منو داشته باشن و همه که به کلاس کنکور دسترسی ندارن و حیفه که کنکور مدیریت پروژه منو کم داشته باشه! تصمیم گرفتم هر طور شده این ضعفم رو مدیریت کنم. بنابراین برای خوندن کتاب شیرمحمدی چون در تبریز کلاس برای مدیریت پروژه نبود از یک فارغ التحصیل مدیریت صنعتی برا تدریس کل کتاب به عنوان معلم خصوصی کمک گرفتم، کتاب کتی شوالب این بار هر جلسه  3 بار فقط قسمت خلاصه آخر فصل رومی خوندم و اگه جایی نامفهوم بود برمی گشتم و همون مطلبو در خود فصل کلی وار میخوندم تا این که 10 جلسه کل خلاصه ها تموم شد  البته همراش کتاب پی ام بوک رو میخوندم که به درک و انسجام کلی مطالب کتی شوالب کمک زیادی میکرد  و با دوره کردن اینجوری تقریبا ترس من از مدیریت  ریخت و برای  قرار داد و شرایط پیمان از فیش برگ استفاده کردم و با خوندن کتاب آرشیتکت موسویان و مدیریت پروژه سیامک نوری کنکور 88 رو با درصد خوبی سپری کردم.و اما نحوه مطالعه امسالم:

 من  مثل سال گذشته از اواخر آذرماه در دو نوبت5/1 ساعته صبح و عصر دروس مدیریت رو مطالعه می کردم: چون بیس اصلی ام کتاب کتی شوالب بود هر صبح همراه با کتاب پی ام بوک مرتبا تا روز کنکور مرور می شد(4دوره تا کنکور) و در برنامه عصرم ابتدا چون کتاب سیستمهای اجرای پروژه تازه چاپ بود و حتما سوال می اومد اول 4 دوره فصل اولشو خوندم و وقتی تسلط به فصل اول تا حد تدریس مطلب پیدا کردم سراغ فصل های بعدی رفتم و این فصول رو به صورت مقایسه مطالب با هم می خوندم و کتاب طرح و ساخت رو 50 صفحه اولشو خوندم ولی تمامی نمودار ها و توضیحات زیرشو برای خودم معنی می کردم، بعد سراغ فیش برگهای سال گذشته شرایط پیمان رفتم و از این به بعد هر عصر تا کنکور مرور میکردم. برنامه بعد از ظهرم بعد از تسلط به کتابای تازه چاپ به این صورت بود که یک هفته سیستم های اجرای پروژه می خوندم و هفته بعدی کتاب شیرمحمدی مرور میشد (و البته فیش برگ شرایط پیمان هر روزه 10 دقیقه) و نیز نمودار های کتاب فناوری اطلاعات در مهندسی ساختمان و 2 فصل اولش  رو 2 روزه خوندم و امسالم کتابای موسویان و مدیریت پروژه سیامک نوری رو باز مطالعه کردم و با مدیریت زمانی سر جلسه کنکور تمامی سوالاتو جواب دادم :27 تا درست 3تا غلط و نهایتا درصد6/86  ).

و اما چند تا توصیه از جنس رفاقت به بچه هایی که مشکل تو این درس دارن: چه بچه هایی که سال اولشونه کنکور میدن یا اونایی که مشکل دارن 1-حتما حتما کتاب شیر محمدی رو مخصوصا فصل رسم شبکه و محاسبات زمان آن، فصل تسطیح و تخصیص منابع رو مثل زبان مادری تسلط پیدا کنین2- کتی شوالب برای اینکه انرژی زیادی ازتون نگیره همرا با پی ام بوک بخونین 3- روش ابتکاری برای به خاطر سپردن دقیق کلمات و اعداد شرایط پیمان برای خودتون داشته باشین........ و در آخر این که "یارب نظر تو برنگردد"

و اما منابعی که امسال تو این درس به من کمک کردن:

مديريت پروژه

******

مديريت پروژه با رويكرد فناوري اطلاعات

كتي شوالب- دكتر گلابچي

 

**

سیستمهای اجرای پروژه

دكتر گلابچي- امير فرجي

 فصل اول چکیده کل کتاب  و خیلی مهم است

***

طرح و ساخت با رویکرد turn key

دكتر گلابچي- امير فرجي

 100 صفحه اول+نمودار ها مهم است

*****

مدیریت و کنترل پروژه

علی حاج شیر محمدی

 

**

شرايط عمومي پيمان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

*

فناوری اطلاعات IT در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه

دكتر گلابچي- مرتضي آل نبي

شكل ها و نمودارها مهم است

*

برنامه ریزی و کنترل پروژه

سیامک نوری

نثر بسیار ساده  و خوبی دارد

*

مدیریت کارگاهی

آرشبتکت موسویان

 

 

PMBOK 2004

ذکایی آشتیانی- حسین حسینی

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 8 مرداد1389ساعت 0:21  توسط وحیده  | 

مدیریت کارگاهی (2)

خوب بالاخره نوبت به مدیریت پروژه رسید ٬ درسی که بالاترین ضریب رو داره و باید پایه برنامه ریزیتون بشه . البته آقای فخری به همه گفتنی ها اشاره کردن ولی بنا به روالمون منم تجربیاتمو میذارم.

من هر روز مدیریت میخوندم ( البته همراه با 3درس دیگه )و تسلط کافی برای زدن تست ها رو داشتم ولی خوب همونطور که تو پست اول اشاره کردم ٬ کامل نبودن سوال های سری اول کنکور و به تبعش وقت کم برای مدیریت و مصالح ٬ باعث شد که من 3 سوال پایانی مدیریت رو نرسیدم بزنم  و درصد من 77% شد !! البته این به مدیریت غلط من سر جلسه هم بر میگشت٬ چرا که ابتدا همه سوال های مدیریت روکامل نزده بودم که سراغ مصالح رفتم . وقتی دیدم زمان کمه همین 3 سوال رو گذاشتم بعد از مصالح بزنم که دیگه زمان تمام شد . بدون توجه به اینکه مدیریت٬ ضریب 4 داره.

  و اما منابعی که تو این درس به من کمک کردن:

 

مديريت پروژه

***

مديريت پروژه با رويكرد فناوري اطلاعات

كتي شوالب- دكتر گلابچي

 

***

سیستمهای اجرای پروژه

دكتر گلابچي- امير فرجي

 

***

طرح و ساخت با رویکرد turn key

دكتر گلابچي- امير فرجي

 

***

مدیریت و کنترل پروژه

علی حاج شیر محمدی

 

***

شرايط عمومي پيمان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

***

بخشنامه تعديل

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

**

فهرست بها

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

**

فناوری اطلاعات IT در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه

دكتر گلابچي- مرتضي آل نبي

شكل ها و نمودارها مهم است

**

برنامه ریزی و کنترل پروژه

محمود نادری پور

100 صفحه اول

*

اصول مدیریت پروژه های عمرانی

امیر لطفی

بخش 2 و 5 بيشتر

 

دانستني هاي حرفه پيمانكاري

علي مراد اتحاد

مكمل بخش قراردادها

 

مديريت مالي

احمد مدرس

 

 

جزوه برآورد و مدیریت کارگاهی

دكتر کاشف

 

 

PMBOK 2004

ذکایی آشتیانی- حسین حسینی

 اولین کتابی که شروع کردم ٬ کتاب مدیریت و کنترل پروژه – تالیف آقای علی حاج شیرمحمدی بود که متن بسیار ساده ای داره و برای فهم اولیه خیلی خوبه.حدود4 تا 5 سوال کنکور ازش در میاد و براحتی می شه جواب داد . قسمت های مشترک زیادی با بقیه کتاب ها داره ٬ مثل بخش شبکه ها و نمودارها٬و فقط در بخش های ژایانی هست که کمی ژیچیده میشه که نیازی نیست خیلی روش تاکید بشه. برای این کتاب حدود یک هفته وقت گذاشتم و چون بار دوم بود که می خوندم بیشتر نکات رو پیدا می کردم و توی کناره های صفحه یادداشت می کردم ٬ بجز چند فصل اخر که سال پیش هم نرسیده بودم بخونم و اونها وقت بیشتری گرفت.

ولی کتاب اصلی ٬کتاب مدیریت پروژه با رویکرد فناوری اطلاعات- کتی شوالب – آقای دکتر گلابچی هست که بر پایه PMBOK 2004 نوشته شده. البته الان چاپ 2008 هم هست .11 سوال کنکور امسال از این کتاب بود . کتاب کتی شوالب ٬ بسیار جامعه که واسه سوال خیلی جا داره .اگه همراه با خود کتاب PMBOK بخونین خیلی مفیدتره ٬ مخصوصا" جداولش که متاسفانه تو کتاب مدیریت پروژه توی متن توضیح داده و اگه این جدول خلاصه اولش نباشه ٬ گیج کنندست . سال قبل نکات کلی و کلیدی ازش اومده بود که من با خلاصه برداری کلی تونستم 80% بزنم (چون بیشتر سوالات بر مبنای کتی شوالب و شیر محمدی بود) ولی امسال همونطور که انتظار می رفت سوال های اساسی تری ازش اومده بود . هر بار که می خوندم نکته جدیدی پیدا می کردم . دور اولی که امسال خوندم حدود 20 روز طول کشید ٬البته سعی کردم خیلی ریز و نکته ای بخونم و چون ابهامات زیادی داشت و گشتن تو منابع دیگه وقتم رو می گرفت. دور دوم ابتدای بهمن بود و روزهای نزدیک به کنکور خلاصه هامو خوندم که تو ذهنم تثبیت بشه.

دوکتابی که امسال تو پاییز وارد بازار شد ٬ سیستمهای اجرای پروژه و طرح و ساخت با رویکرد turn key از دکتر گلابچی بود که مربوط به سیستم های اجرا٬ عامل ها و قراردادهاست و در فصل 12 کتاب کتی شوالب بطور کلی اشاره شده . در کل٬ کتاب ها بیشتر تکرار مطالب رو داره و امسال هم همونطور که انتظار می رفت خیلی کلی ازشون سوال اومده بود . سه سوال از متن و چهار سوال از شکل و نمودار کتاب ها بود . ولی سال دیگه حتما دقیق تر و ریزتر ازش سوال میاد . این دو کتاب رو من خلاصه کردم تا راحتتر بخونم و چون مطالبش پراکندست اینجوری تضادهاشو دراوردم . البته خلاصه نویسیم حاشیه کتاب و به صورت موردی بود.

منبع دیگه ای که مهمه و همیشه ازش سوال میاد شرایط عمومی و خصوصی پیمان است و در عین حال اگه خوب خونده بشه حدود 5 تا سوال رو میشه زد که نزدنش حیفه . البته امسال سه سوال ازش اومده بود که برخلاف تصور من ساده بود . چون با توجه با اینکه تا پارسال همه سوالهاش دراومده بود باید نکات خیلی ریز یا مفهومی رو در می اوردم تا بتونم سوالات استنتاج شده از متن رو جواب بدم . من یک دور کامل خوندم و دور بعد نکات مربوط رو جدا می کردم . در صدهای مشترک رو جمع کردم تا راحتتر بخونم . مثلا اینکه کجاها 10% از مبلغ در نظر گرفته می شه رو با هم نوشتم . اینجوری دیگه گیج کننده نبود و درصد خطا رو پایین اوردم .

فناوری اطلاعات IT در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه ٬همانطور که خودتون هم می دونین این کتاب فقط دو٬ سه فصل اولش متن مهمی داره و بقیه کتاب شکل ها و نمودارهاش مهمه.امسال هم فقط از اشکال اومده بود.بیشتر از 2 روز براش وقت نگذاشتم و 1 روز هم در دور اخر!

بخشنامه تعديل که سازمان مدیریت و برنامه ریزی اونو چاپ میکنه در کنار فهرست بهای پایه باید خونده بشه. اگر بهش دسترسی ندارین ٬در کتاب امیر لطفی هم اومده.فهرست بهای پایه رو پیوست های آخرشو خوندم و بعضی از مقدمه فصل ها.

براساس گفته های دوستان تو وبلاگ منم فقط 100 صفحه اول کتاب برنامه ریزی و کنترل پروژه – نادری پور رو خوندم . چون تقريبا همش با کتاب شیر محمدی مشترکه و صرفا یک دور کلی میخواد.

برای امور مالی هم٬ اصول مدیریت پروژه های عمرانی ٬ که فصل 2 اون مربوط به امور مالیه و اگر برای فهم این مسایل تو کتاب کتی شوالب مشکلی داشته باشین ٬ خوب توضیح داده. من 1بار خوندمش . کتاب احمد مدرس هم در بخش مالی خیلی کامل و جامع توضیح داده که اصلا در این حد نیازی نیست یاد بگیرین . در حد گفته شده تو کتاب های دیگه کافیه.

فصل های قرارداد کتاب دانستني هاي حرفه پيمانكاري - علی مراد اتحاد هم به طور خلاصه خوندم چون کتاب های دکتر گلابچی برام ابهام امیز بود.گرچه کتاب موسویان هم بخش فرارداد داره ولی این کتاب بهتر توضیح میده

تا کنکور من تونستم مطالبمو ۲دور کامل کنم و نکات یادداشت کرده و خلاصه شده ام رو مرور دوباره بکنم. بر اساس زمان بندی حدود ۳ ساعت از روز رو مدیریت می خوندم البته بسته به مبحثی که بود کم و زیاد هم میشد . مخصوصا برای کتاب شوالب چون مطالب رو جمع می کردم و تمرکز اصلیم روش بود.

این درس نه تنها در کنکور٬بلکه برای خود رشته هم اهمیت فوق العاده ای داره و به همون نسبت انرژی زیادتری هم میخواد. سوالات ٬ بیشتر مفهومی میشه و به درک شما از موضوع بر میگرده نه فقط اطلاعات سطحی و حفظی. اگر هر چه زودتر شروع به خوندن کنید ٬ با برنامه ریزی دقیق٬ تسلط بیشتری پیدا می کنین. و بعد از آن می تونین منابع بیشتری رو بخونین . اینجوری تو مطالبی که هنوز به طور کامل باز نشده ٬ مثل قراردادها ٬ مسلط بشین . با زدن 1 یا 2 تست مشکل در کنکور  با تکیه به این دامنه اطلاعاتی زیاد ٬ حتما جزء قبولی های سال آینده هستین .

+ نوشته شده در  یکشنبه 3 مرداد1389ساعت 9:46  توسط ساناز  | 

مدیریت کارگاهی

سلام

تو این پست میخوایم به درس مدیریت کارگاهی بپردازیم.

اهمیت این درسو برا رشته مدیریت پروژه و ساخت و کنکور اون از دو دیدگاه میتوان بررسی کرد:

1.تنها درسیه که ضریب اون 4 هست.

2.شالوده اصلی رشته مدیریت پروژه و ساخت، که بیشتر مباحث مدیریتی هست، این درس تشکیل میده.

پس به جرات میتوان گفت که مهم ترین درس کنکور مدیریت پروژه همین درس است و با این تفاسیر که خدمتون عرض کردم این درس از اهمیت فوق العاده ای تو برنامه ریزی درسی من داشت. یعنی از هر دو دیدگاه گفته شده که میخواستم به این درس بپردازم، به این نتیجه میرسیدم که باید انرژی فوق العاده و برنامه ریزی دقیقی رو این درس داشته باشم تا بتونم به هدفم برسم. با توجه به ضرایب درسا به راحتی میتوان فهمید که 40 درصد موفقیت تو کنکور این رشته مربوط به این درسه و 60 درصد باقیمانده مربوط به 3 درس دیگه است.

از همون سال اول که تصمیم به شرکت تو کنکور این رشته رو گرفته بودم تقریبا نسبت مباحث مدیریت علاقه و تسلط بیشتری داشتم. تو کنکور سال 87 تونسته بودم  به 70 درصد سوالات جواب بدم که با توجه به اینکه سوالات اونسال دربخش مدیریت کارگاهی از میزان سختیه بالایی برخوردار بود ،درصد نسبتا خوبی بود. کنکور سال 88 متاسفانه بعلت عدم مطالعه کتاب کتی شوالب نتونستم درصد خوبی تو این درس بدست بیارم. (58 درصد)

بنابراین این دو سال تجربه باعث شده بود که با شناختی که از نقطه ضعفام تو بعضی از مباحث این رشته بدست آورده بودم ، بتونم با یه برنامه ریزی دقیق و برطرف کردن نقاط ضعف و مطالعه ای تمامی منابع امتحانی درصد خوبی رو کسب کنم.

من تو کنکور امسال یه سوال نزده داشتم که علت اون هم بی دقتی خودم سر جلسه ی امتحان بود.(سوال 22 مربوط به مبحث CPM) البته سوال خیلی ساده ای بود ولی چون صورت مسئله رو بخوبی متوجه نشده بودم و با اینکه نزدیک 4 دقیقه براش وقت گذاشتم ولی نتونستم بهش جواب بدم بقول بعضیا خوندن صحیح خود سوال و فهمیدن اون به اندازه ی نصف جواب می ارزه. بقیه سوالارو هم درست جواب دادم.

علت اصلی موفقیتم تو این درسو تسلط خوب نسبت به مباحث و مطالعه تمامی منابع امتحانی میدونم. من شاید تو درس ایستائی سر یک یا دو سوال شانس آوردم و در واقع از رو خوش شانسی تونستم درست جواب بدم ولی به جرات میتونم بگم که نسبت به سوالات مدیریت اونقدر تسلط داشتم و با اطمینان جواب میدادم که دیگه محلی برا خوش شانسی و یا بد شانسی وجود نداشت. در همون دور اول 29 سوالو جواب دادم و یه سوال نزده برا دور دوم داشتم که البته آخر سر هم نتونستم بهش جواب بدم.

برنامه ای که برا مطالعه این درس داشتم مثل بقیه درسا این بود که کتابارو حداقل دو دور بخونم و یک فرصت یک هفته ای الی 10 روزه هم برا مرور خلاصه هام داشته باشم. که همین برنامه رو هم تونستم اجراش کنم.

مطالعه ی این درسو از اوایل شهریور ماه و با کتاب اصول مدیریت پروژه های عمرانی امیر لطفی شروع کردم (همانطور که قبلا هم گفتم سه درس دیگه رو همزمان با مدیریت میخوندم).

سال 87، 2 یا 3 سوال در مورد مسائل مالی پروژه ها طرح شده بود که با مطالعه فصلهای اول این کتاب میتوان به اونا جواب داد. سال 88 هم 2 سوال ،یکی در مورد مطالعات امکان سنجی و دیگری در مورد انواع قراردادها طرح شده بود که بازم به نظرم این کتاب منبع خوبی برا جواب دادن به اون سوالا هستش. امسالم یه سوال در مورد نقطه سر به سر پروژه ها طرح شده بود که علاوه بر کتاب کتی شوالب (بخش مدیریت هزینه)با مطالعه بخش مالی این کتاب نیز میتوان جواب داد. من خودم سر جلسه با استناد به مطالب همین کتاب به این سوال جواب دادم.

با توجه به اینکه تو این کتاب مباحث مربوط به مسائل مالی پروژها ،ماشین آلات ،انواع شرکتها و قراردادها و شرایط عمومی پیمان طرح شده در کل منبع خوبیه.فقط تنها ایراد اون از نظر من کوتاه و خلاصه وار بودن مباحثشه

دو کتاب مدیریت طرحهای عمرانی (سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور )و برنامه ریزی و کنترل پروژه محمود نادری پور را هم تو برنامه ریزیم داشتم که بعد از کتاب امیر لطفی به سراغ این دو کتاب رفتم. بعضی از مباحث این دو کتاب مشترک با هم و یا سایر منابع هستن و در کل کتابای قابل توجهی ان. و علت اینکه من تو کنکور سال 87 درصد نسبتا خوبیو بدست آورده بودم مطالعه ی این دو کتاب میدونم

هر چند که تو کنکور 88 از این دو کتاب سوالی طرح  نشده بود ولی ریسک نکردم و اونارو تو لیست منابعم قرار دادم  اما بازم ازشون امسالم سوال نیومددر کل خوندنشون خالی از لطف نیست و مبتونه تو درک مفاهیم مدیریت کمک کنه

کتاب فناوری اطلاعات ... کتاب بعدی بود که دو روزه خوندمش با توجه به اینکه از زمان چاپش تا حالا هر سال ازش سوال میاد(هر چند به تعداد کم)و چون نمی خواستم یکی دو سوال طرح شده از اونو از دست بدم بنابراین با دقت خوندمش و روی شکل هایی که تا حالا مورد سوال واقع نشده بود بیشتر تمرکز میکردم و تقریبا پیش بینیم هم درست از آب در اومد. سوال 27 مدیریت تنها سوالی بود که از این کتاب طرح شده بود.و البته جز شکلهایی بود که تا حالا مورد سوال واقع نشده بود. کتاب مدیریت وکنترل پروژه علی حاج شیر محمدی ، همانطور که اکثر دوستان میدونن مهمترین ویژگی این کتاب نثر ساده و روان اون و پرداختن خیلی خوب و مبسوط به مباحث مربوط به شبکه هست، درسته که مسائل مربوط به شبکه تو اکثر کتابا اومده ولی این کتاب کاملترین منبع برا جواب دادن به این مباحث طرح شده است

کنکور سال 87 نزدیک 6 الی 7 سوال از این کتاب طرح شده بود سال 88، 8 الی 9 سوال از این کتاب بود امسالم فکر کنم نزدیک 5 سوال از این کتاب بود (سوالات 17 ،22 ،28 ،29 و 30). البته من منبع سوالات طرح شده در مورد شبکه رو این کتاب میدونم هر چند که تو سایر منابع نیز میشه پیداشون کرد. با توجه به تعداد سوالات نسبتا بالا ،این کتاب جزو منابع اصلی و الویت دار هستش. و به نظرم از این به بعد علاوه بر تسلط نسبت مباحث شبکه مطرح شده تو این کتاب باید دیگر فصلهای اونم با دقت خونده بشه چون معمولا از این کتاب یکی دو سوال هم از مباحثی بغیر از شبکه طرح میشه

سه کتاب مدیریت پروژه کتی شوالب ، سیستمهای اجرای پروژه و طرح و ساخت... کتابایی بودن که برا اولین بار میخولستم بخونمشون برا همین تو برنامه ریزیم گذاشته بودم برا ماههای نزدیک کنکورتا سر جلسه امتحان نسبت به مباحث خونده شده تسلط بیشتری داشته باشم. اول کتاب کتی شوالبو خوندم که خیلی هم وقت گیر بود. سال 88 نزدیک به 40 درصد سوالات از این کتاب بود و چون میدونستم احتمالا امسالم تعداد زیادی سوال از این کتاب طرح بشه خیلی با دقت و با حوصله میخوندمش و برا مرور دوباره آن و خوندن خلاصه هام برنامه ویژه ای داشتم برا همین تمامی سوالات طرح شده از اونو بخوبی جواب دادم . امسال نزدیک 11 سوال از این کتاب اومده بود (سوالات 1 ،2 ،3 ،5 ،8 ،9 ،10 ،19 ،20 ،21 و 26) با توجه به حجم بالای این کتاب و مطالب مهم آن فعلا تا چند سال آینده جزو منابع اصلی و الویت دار کنکور مدیریت پروژه و ساخت خواهد بود پس حتما تو برنامه ریزیتون باید وقت کافی براش بذارین چون همانطور که گفتم هنوز جاداره از این کتاب سوال طرح بشه اونم به تعداد بالا.دو تا کتاب سیستمهای اجرای پروژه و طرح و ساخت آخرین منابع مورد مطالعه ی من برا درس مدیریت بودن.چون سال اولی بود که میخواست از این دو سوال طرح بشه مطالب مهم و شاخصشو خیلی با دقت میخوندم و همانطور که بعضی از شکلها و مطالبشو حدس میزدم و با علامت ستاره مشخص کرده بودم جزو سوالات قرار گرفتن از این دو کتاب در کل 7 سوال طرح شده بود (سوالات12 ،13 ،14 ،15 ،16 ،18 و 23)که درست جواب دادن به اون سوالارو مدیون مرور دوباره ی اونا نزدیک روزای کنکور میدونم

البته شرایط عمومی پیمان هم مثل هر سال جزو منابع بود و ازش سوال طرح شده بود (سوالات 4 ،6 ،۷

برا سه تا سوال شماره 11 ،24 و 25 فعلا نتونستم منبع خاصی رو پیدا کنم البته سوال 11 تو کنکور سال 87 هم طرح شده بود و یه سوال تکراری بود و چون سوالات سالای پیش همیشه دم دستم بود تونستم بهش جواب بدم دو تا سوال دیگه هم با تحلیلی که انجام دادم جواب دادم. همیشه باید دو ،سه تا سوال این تیپی رو داشته باشین یعنی سوالاتی با منبع نا مشخص که با تکیه بر درک مباحث وآموخته های خودتون باید جواب بدین

بازم تاکید میکنم که مرور منابع اونم تو روزای نزدیک به کنکور باعث تسلط بیشتر من نسبت به مطالب خونده شده ام شد و در نهایت تونستم درصد خوبیو تو این درس کسب کنم

اینا کل مواردی بود که به ذهنم میرسید تا براتون بگم باز اگه سوالی یا مطلبی هستش در خدمتتونم

به امید موفقیتهای بیشتر

 

+ نوشته شده در  شنبه 2 مرداد1389ساعت 18:25  توسط محمد جواد  | 

مدیریت کارگاهی

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 اسفند1388ساعت 12:4  توسط نیما یزدانی  | 

برآورد و مدیریت کارگاهی

این هم یه جزوه جالبه دیگه از اساتید دانشگاه تهران:

بخش1

بخش2

+ نوشته شده در  چهارشنبه 28 مرداد1388ساعت 0:50  توسط نیما یزدانی  | 

مواد و مصالح - 2

قبل از شروع ، از همگی دوستان بابت تاخیر در ارسال این پست عذرخواهی میکنم؛

خوب آخرین مبحثی که میبایستی معرفی میشد مبحث مصالح ساختمانی هستش که نیمای عزیز چند روز پیش منابع مورد مطالعه رو ذکر کردند،پس از اضافه گویی پرهیز کرده و فقط به توضیح منابع خواهم پرداخت ؛ کتابهایی که من برای آزمون مطالعه کردم شامل موارد زیر هستند:

مهمترین منبع من برای این درس "نشریه 55" هستش که یکی از مهمترین مراجع برای این مبحث از آزمون در سالهای گذشته بوده و هر سال هم سوالات متعددی از اون مطرح میشه. من این کتاب رو به مرور از شهریور ماه شروع به خوندن کردم و در مهر و تا قبل از آزمون هم به مطالعه و مرور اون ادامه دادم. به نظر من شرط یاد گرفتن و به حافظه سپردن مطالب مهم این نشریه مرور و خوندن مداوم و پیوسته اونه! چراکه ممکنه بعد از یک یا دو بار خوندن از این بترسید که چرا مطالب رو فراموش کردید، ولی نترسید، این احساس موقتیه و بعد از مرور چندین باره مطالب این کتاب مطمئن باشید میتونید خیلی از این مطالب رو به حافظه سپرده و اونها رو یاد بگیرید. فصل هایی از این نشریه که من برای مبحث ایستایی خوندم فصل 2 (مصالح ساختمانی)، فصل 4 (شفته)، فصل 5(بتن و بتن آرمه)  و فصل 9(ملاتها) بودند. البته اضافه کنم که این فصل ها خوندنش برای آزمون کفایت میکنه، ولی اگر بتونید فصل های دیگه این نشریه رو هم مطالعه کنید ضرر نخواهید کرد. در مورد اعداد و جداول این کتاب هم این مورد رو مد نظر داشته باشید که همواره میتونید با بررسی سوالات دوره های گذشته آزمون خودتون به این تشخیص برسید که کدوم یک از جدول های این نشریه مهم هستن و معمولاً از چه نوع اعداد و داده هایی سوال طرح میشه، ولی اینکه بخوایم یه قاعده کلی رو در مورد حفظ کردن و به خاطر سپردن اعداد و جدول های مریوط به این مبحث بگیم کار سختیه. . .

بعد از خوندن نشریه 55 من به سراغ کتاب "مصالح ساختمانی استاد احمد حامی" رفتم، شاید خیلی از دوستان بگن که خوندن این کتاب لازم نیست و حتی اینکه متن این کتاب قدیمی و خوندن اون سخته، ولی با همه این تفاسیر من این کتاب رو خوندم و اتفاقاً خیلی هم در یادگیری مطالب مربوط به نشریه 55 به من کمک کرد،چراکه در مورد اکثر مواد و مصالح به تفصیل توضیح داده شده و اطلاعات خوبی رو میتونه در مورد مواد و مصالح در اختیارتون قرار بده، البته این حرف درسته که خوندنش سخته، ولی خوندنش خالی از لطف نیست. پس شما هم اگر خواستید این کتاب رو بخونید حتماً بعد از نشریه 55 اون رو بخونید. . .

"مبحث 5 مقررات ملی ساختمان" رو هم من فقط 2 بار خوندم، یکبار خوندم و یکبار هم اون رو مرور کردم، و البته تاکید کنم که این مبحث هم از منابع مهم برای آزمون هر سال بوده و هست.

کتاب "مصالح ساختمانی" آقای سام فروتنی رو هم من فقط هر از گاهی اون هم در کنار نشریه 55 میخوندم، یعنی اگر احساس میکردم مطلبی رو از نشریه 55 و یا حتی از مصالح ساختمانی حامی متوجه نمیشم، به این کتاب مراجعه میکردم شاید بتونم مطلب بیشتری پیدا کنم؛ البته این کتاب بیشتر مطالبش همون نشریه 55 بوده ولی برای مباحث گوناگون اون از عکس های بیشتری استفاده کرده که این یکی از محاسن این کتاب بود.

کتاب "مصالح شناسی" آقای سیاوش کباری رو هم تهیه کردم، ولی اون رو نخوندم.

اینها تنها منابعی بودند که من برای آزمون ارشد و مبحث مصالح ساختمانی خوندم. ولی در روز آزمون دیدم که از منابعی غیر از منابعی که من خوندم هم سوال طرح شده و کلاً تا حدود زیادی تیپ سوالات نسبت به سالهای گذشته عوض شده، در هر صورت با مطالعه این منابع میشد درصدی در حدود 60تا65 رو در آزمون کسب کرد.

اینها داشته های من در مورد مبحث مصالح ساختمانی بودند که در اختیارتون گذاشتم، امیدوارم که براتون مفید بوده باشه.

 در انتها برای اینکه توضیحات دوست عزیزم نیما رو در مورد سیمان کامل کرده باشم یه لینک رو در انتهای همین پست براتون قرار دادم که در مبحث سیمان میتونه خیلی بهتون کمک کنه و معمولاً هر سال حداقل یک مورد از این مطلب جزو سوالات مروبط به سیمان بوده.. .

 نقش چهار عنصر فاز اصلی سیمان

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مرداد1388ساعت 15:15  توسط حسین شکوهی  | 

ساختارهای سازمانی

در کنکور سال ۸۷ یک تست از مبحث ساختارهای سازمانی اومد، در این مورد کتاب های مدیریت پروژه  آقای دکتر گلابچی و PMBOK اشاره مختصری کردن، ولی این جزوه، جزوه کلاسیه آقای دکتر کاشف از اساتید دانشگاه تهرانه که به صورت مفصل تمامی ویژگی های ساختارهای سازمانی رو شرح داده:

بخش1

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 مرداد1388ساعت 14:21  توسط نیما یزدانی  | 

مدیریت - 2

خوب منابع رو که بالا مشاهده میکنید، به ترتیب شروع میکنم به توضیح، هرچند در پست قبلی نیما همه چیز رو خیلی خوب و جامع توضیح داده، ولی بنا بر روند قبلی من هم شیوه و منابعی رو که خوندم توضیح میدم:

اولین کتابی که از اواسط شهریور به مرور و خیلی آهسته شروع کردم و پیشنهاد میکنم هرکسی با اون شروع کنه کتاب خیلی خوب، ساده، روان و در عین حال بسیار مهم "مدیریت و کنترل پروژه" آقای شیرمحمدی هستش که من مطالعات مدیریتم رو با این کتاب شروع کردم و از اونجایی که اولین بار بود کتابی رو در این زمینه مطالعه میکردم و اینکه مطالب اون رو خیلی خوب متوجه میشدم احساس خوبی بهم دست داد و من رو به شدت ترغیب به ادامه و خوندن کرد که 24مهرماه هم خوندن اون رو تمام کردم. البته خوندن و خلاصه کردن!! آخر همین پست در مورد خلاصه کردن بیشتر توضیح خواهم داد.

از اونجایی که از کتاب "مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فناوری اطلاعات" تالیف پروفسور کتی شوالب و ترجمه دکتر گلابچی هنوز اطلاعی نداشتم و بنا به مواردی که دوستانم راهنمایی کرده بودند، کتاب "برنامه ریزی و کنترل پروژه" آقای نادری پور رو به عنوان دومین منبع از روز 26مهر شروع به خوندن کردم و با توجه به اولین کتاب و مشترکات زیادی که این کتاب با کتاب آقای شیرمحمدی داشت، خوندن اون خیلی راحت تر و سریعتر بود که نهایتاً 30مهر خوندن این کتاب هم تمام شد.

سومین منبعی رو که شروع به مطالعه کردم نشریه 4311 یا همون "موافقتنامه،شرایط عمومی و خصوصی پیمان" بود که یکی از مهمترین منابع آزمون هر سال بوده و هست. خوندن این نشریه دقت زیادی میخواد و میبایست این نشریه رو به نحوی بخونید که اون رو کاملاً هضم کرده و در صورتیکه سوالی استنتاجی از موارد نشریه داده بشه بتونید بخوبی از عهده اون بر بیایید.

منبع بعدی کتاب "فناوری اطلاعات در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه" آقای دکتر گلابچی بود که اصلاً وقت زیادی نبرد و خیلی زود تونستم اون رو تمام کنم(30مهر تا 2آبان). البته فکر نمیکردم باز هم از شکل های باقیمونده این کتاب سوالی طرح بشه، ولی با این اوصاف اون چند شکلی رو که تا بحال در آزمون طرح نشده بود رو با دقت بیشتری خوندم که اتفاقاً یکی از اونها امسال در آزمون طرح شد، پس شما هم حواستون به بقیه شکل ها باشه!!

اون چند فصلی از "نشریه 55" رو که مربوط به مبحث مدیریت میشد موقع مطالعه این کتاب برای مصالح خوندم و به همین دلیل ترتیبی براش قائل نشدم.

کتاب "روشها و مدیریت کارهای ساختمانی" آقای بانکی رو هم از 2آبان تا 5آبان خوندم و 3یا 4 آبان بود که متوجه چاپ کتاب "مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فناوری اطلاعات" شدم و خوشبختانه تونستم توی شیراز اون رو گیر بیارم،(جالبه بدونید اون کتابفروشی تنها کتابفروشی بود که این کتاب رو آورده بود و فقط 5 جلد براش رسیده بود که من نفر پنجم و آخرین کسی بودم که این کتاب رو گرفتم ازش!!)

در هر صورت با این شُک وارد شده برنامه خودم رو کنار گذاشته و شروع به خوندن این کتاب از تاریخ 6 آبان کردم و از اونجایی که حاوی نکات زیاد و ریز و درشت مهمی بود خوندن اون رو خیلی با دقت و در کنار سایر درسها و به مرور ادامه دادم که نهایتاً 5آذر ماه تونستم این کتاب رو تمام کنم. و وقتی این کتاب تمام شدم متوجه شدم که هیچ نیازی به خوندن کتاب اقتصاد مهندسی یا مدیریت مالی نبوده و سوالات سال گذشته هم مستقیماً از همین کتاب طرح شده بود، پس دیگه استرس پیدا کردن و خوندن کتابهای اقتصاد مهندسی یا مدیریت مالی رو نداشتم و فقط میدونستم باید این کتاب رو دوباره و 3باره با دقتی بیشتر بخونم. . .

کتاب "آشنایی با اصول مدیریت ساختمان و کارگاه" آقای موسویان هم چند روز قبل از آزمون و فقط فصل مربوط به قراردادهای اون رو خوندم.

اینها کل منابع و کتابهایی بود که من برای آزمون خوندم و نهایتاً درصدم 86.67 شد که البته یکی از سوالات رو خودم با بی دقتی زیاد اشتباه زدم. پس همونطور که بارها در این وبلاگ به اون اشاره کردم و باز هم اشاره میکنم اینه که با خوندن همین کتابها و منابعی که در اینجا به اونها اشاره شده میشه درصد بالایی رو کسب کرد. البته نیما به موارد خوبی برای مطالعه در کنار این منابع اشاره کرده که اگر خیلی زود بتونید این منابع رو بخونید و به اونها مسلط بشید میتونید به سراغ مواردی که نیمای عزیز معرفی کرده هم رفته و اینجوری خیلی خوب به این مبحث مسلط بشید. هرچند که پیشنهاد میکنم حتماً به نحوی برنامه ریزی کنید که قبل از آزمون مجالی هم برای کتابهای تازه از راه رسیده و چاپ شده داشته باشید که یه وقت خدای ناکرده منابع جدید، شما رو از خوندن منابع قبلی باز نداره.

اما مطلبی که خیلی به من کمک کرد در خوندن هرچه بهتر و یادگیری مباحث مربوط به مدیریت، خلاصه کردن بود. اینکه من بعد از خوندن کتابها و تسلط به مطالب اونها ، شروع به خلاصه برداری و یادداشت برداری از این کتابها کردم که اینها خیلی در روزهای منتهی به آزمون به من کمک کرده و مرور مطالب رو بسیار ساده تر و کوتاهتر کردند. پیشنهاد میکنم کمی زودتر شروع کنید که بتونید از کتابهاتون حتماً یادداشت برداری کنید. و نکته مهم دیگه اینکه حتماً کتابها رو چندبار خونده و مرور کنید به شکلی که مطالب اون خیلی خوب در ذهنتون جا افتاده و تثبیت بشه، بصورتی که اگر سوالی رو میخونید، بدونید از کجا و کدوم کتابه !! یعنی همین کاری که نیما در پیدا کردن منبع هر کدوم از سوالات آزمون سال گذشته انجام داده، یعنی اینقدر باید به مطالب مسلط باشید که به راحتی بتونید سوالات رو تجزیه و تحلیل کنید و منابع اون رو در بیارید. . .

در مورد اون 2 سوال 14 و 18؛ من هم با نیما کاملاً موافقم، یعنی گاهی اوقات هدف طراح از طرح سوال معلومه ولی سوال به شیوه ای غلط طرح شده که فقط تسلط شما به مطالب میتونه در اینطور مواردی شما رو کمک کنه. البته من هم فکر میکنم سوال 18 یا دو گزینه ای شده یا فقط گزینه 1 درست اعلام شده، که درصد من نسبت به درصدی که با توجه به کلید اولیه گرفتم بالاتر رفت. ناگفته نماند که اعتراض مستند و هماهنگ بچه ها هم در اعتراض به اینطور سوالاتی میتونه خیلی مفید واقع بشه، به حدی که مثلاً بعد از آزمون من و نیما و همینطور چندتا از دوستان دیگه حتی متن اعتراضمون رو در مورد بعضی از سوالات با هم هماهنگ کردیم که دیدیم به نتیجه هم رسید. . .!

خوب در مورد مدیریت من هر چیزی رو که خونده بودم گفتم، با این اوصاف باز هم تاکید میکنم خیلی حواستون به منابع جدیدی که ممکنه ارائه بشه باشه و این منابعی که تا الان معرفی شده رو هم جوری بخونید که در صورت ورود منبعی جدید منابع قبلی رو نخونده یا ناتمام رها نکنید. . .

+ نوشته شده در  یکشنبه 18 مرداد1388ساعت 3:0  توسط حسین شکوهی  | 

مدیریت - 1

خوب بالاخره رسیدیم به درسی که از همه بیشتر خوندمش، و در برنامه ی هر روزم جای داشت.

منابعی که در درس مدیریت کارگاهی به من کمک کردند به ترتیب اولویت به شرح زیر بود:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان (نشریه شماره4311) – سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات – انتشارات دانشگاه تهران – تالیف کتی شوالب – ترجمه دکتر محمود گلابچی.

3)مدیریت و کنترل پروژه – انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان – تالیف آقای علی حاج شیرمحمدی.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه - انتشارات دانشگاه تهران – ترجمه دکتر محمود گلابچی و مهندس مرتضی آل نبی.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

6)سایت http://tec.mporg.ir

توضیحی درباره هر یک:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان ؛ این نشریه حجم کمی داره ولی فوق العاده مهمه و هر ساله، 4 یا 5 سوال ازش می یاد و با توجه به اینکه خیلی فراره سعی کردم اعداد و ارقامش رو برای یادگیری راحتتر دسته بندی کنم و از همه ی منابع دیگه احتیاج بیشتری به دور کردن داره، و واقعا حیف که از شرایط عمومی سوال بیاد و نزنی یا گزینه اشتباهی رو بزنی.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات ؛ این کتاب رو فکر کنم همون اوایل مهر دیدمش و خریدم، کل برنامه هامو تغییر داد ، و خوندنش وقت زیادی ازم گرفت، و از همون کتاباییه که برای تموم کردنش برنامه ی بلند مدت داشتم، چون باید با دقت خونده میشد و هیچ نکته ای از قلم نمی افتاد فصل هاش را با فاصله زمانی می خوندم مثلا شنبه ی هر هفته از صبح تا ظهر یک فصلش رو تموم می کردم تا شنبه ی بعدی و فصل بعدی...

توضیح اینکه، با توجه به این موضوع که کتاب کتی شوالب بر اسای استاندارد مدیریت پروژه PMBOK ویریش سوم (2004) نوشته شده بود، من این 2رو همزمان می خوندم، هر دو، 12 فصل با یک عنوان و یک موضوع دارند به صورتی که اول یک فصل از PMBOK می خوندم تا یک شناخت سطحی از اون فصل بگیرم بعد سراغ فصل نظیرش در کتاب کتی شوالب می رفتم، این کار روی 3 فصل اول PMBOK با دقت بیشتری انجام گرفت ولی در 9 فصل بعدی فقط روی 3،2 صفحه اول تعاریف هر فصل و جداولش متمرکز می شدم، فکر کنم جداول PMBOK فوق العاده بود، چون این جدول ها شامل فرآیندهای هر حوزه مدیریت پروژه و ورودی ها، خروجی ها و ابزارهای هر فرآیند می شدند که همگی در یک جدول و یک صفحه جمع آوری شده، در حالی که کتاب کتی شوالب همه ی مطالب این جداول رو به صورت متن نوشته وخوندنش گیج کننده است.

کتاب کتی شوالب فوق العاده کتاب پر نکته ای است و من فکر می کردم با توجه به 8 سوال ریزی که در کنکور 87 از این کتاب اومد، می باید سوالات سختی در کنکور 88 ازش بیاد، برای همین با دقت زیادی مطالبش رو مطالعه کردم ولی دیدیم که در کنکور 88، نهایتا 13 سوال تقریبا ساده اومد! که باعث شد کسانی که فقط خلاصه های انتهای هر فصل این کتاب رو خونده بودند درصد مدیریت بالایی بیاورند، با این حال هیچ معلوم نیست که سطح سوالات کنکور 89 از کتاب کتی شوالب چی جوری باشه!

نکته آخر اسم کتاب PMBOK در کتابفروشی هاست:

" راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه – PMBOK GUIDE – ویرایش سوم (2004) – انتشارات آدینه – ترجمه آقایان محسن ذکایی آشتیانی و سید حسن حسینی"

همون طور که عزیزان میدونند موسسه مدیریت پروژه (PMI) هر 4 سال یک بار ویرایش جدید این استاندارد رو چاپ میکنه، چند روز پیش در سایت آدینه بوک " ویرایش چهارم(2008) PMBOK ترجمه ی آقای محسن ذکایی آشتیانی " رو دیدم که وارد بازار شده.

3)مدیریت و کنترل پروژه ؛ کتاب آقای حاج شیرمحمدی واقعا خوب نوشته شده و از متن ساده و قابل فهمی برخورداره هر ساله بین 5 الی 8 سوال از این کتاب می یاد که مثل تست های شرایط عمومی حیفه حتی 1 دونش هم از دست بره، در کنکور 88 هم 8 تست از این کتاب اومد، فقط موقع خوندنش در بعضی از فصل هاش یک سری محاسبات ریاضی پیچیده داره که لازم نیست خودتونو درگیرش بکنین.

     ·   در ضمن 2 فصل مربوط به شبکه های PERT و GERT این کتاب رو با دقت مطالعه کردم.

     ·   کتاب " برنامه ریزی و کنترل پروژه - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور – تالیف آقای محمود نادری پور " هم جزء منابع ذکر شده ولی بیشتر مطالبش با کتاب آقای حاج شیرمحمدی مشترکه، من همون طور که مهندس عربی توصیه کرده بودن فقط 3 فصل اول این کتاب رو دقیق خوندم.

و در سایر فصولش به تصاویرش و نکاتی که خود کتاب مشخص کرده بود اکتفا کردم، فقط کتاب آقای حاج شیرمحمدی در فصل 13 مباحثی رو مطرح کرده که اون مباحث رو در کتاب آقای نادری پور در صفحات 346 تا 354 بهتر متوجه شدم.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه ؛ کل این کتاب رو 2 روزه تمومش کردم، فصل 1 و 2 این کتاب یک کمی نکته هاش بیشتره که زمان بیشتری هم لازم داره، فصل 3 و4 فقط تصاویرش رو سریع دیدم، و بقیه ی فصول تا انتها رو فقط مطالعه ی سطحی و سریع داشتم با این وجود تصاویرشون نیاز به دقت داشت.

این کتاب از سال 86 وارد کنکور شد که در کنکور 86، 4 سوال ، کنکور87، 5 سوال و در کنکور 88، 2 سوال سهم داشت.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان ؛ فقط پیوست های انتهایش رو دقیق مطالعه کردم و از روی مقدمه هر فصلش خیلی سریع عبور کردم.

6)سایت http://tec.mporg.ir  ؛ این سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوره که توصیه می کنم هفته ای 1 بار در دوران درس خوندن بهش سر بزنین، PDF های مربوط به مصوبات هیات وزیران، مطالبی در مورد قراردادها و ... رو می تونین از این سایت download کنین.

 

     ·  چند ماه پیش دکتر گلابچی و مهندس فرجی کتابی به نام " سیستم های اجرای پروژه " ترجمه کردند و وارد بازار شده که کلیتش فکر کنم به موضوع قراردادها می پردازه و احتمالا برای کنکور 89 جزء اولویت های بالایی لیست منابعتون قرار می گیره.

 

     ·  در کنکور 87 از مباحث مالی تعدادی سوال اومد که به من برای این بحث کتاب 2 جلدی " مدیریت مالی – شرکت چاپ و نشر بازرگانی – تالیف دکتر احمد مدرس " رو معرفی کردند، که این 2جلد رو گرفتم ولی مباحثش سخت و بالاتر از سطح کنکور بود، در نهایت مطالعه بخش 2-5 جلد اولش خوب بود. (صفحات 163 تا 176)

فصل2 کتاب " اصول مدیریت پروژه های عمرانی – نشر سیمای دانش – تالیف آقای امیر لطفی " هم مربوط به مباحث مالی است، که فکر کنم مطالعش قبل کتاب دکتر مدرس بهتر باشه.

 

     ·  یک مبحث دیگه باقی میمونه که اونهم مناقصه ها و قرارداد هاست که مثل مباحث مالی منابع سوالاتی که ازش اومده هنوز نامشخصه! با این تفاوت که از قرارداد هر سال سوال مییاد.

در مورد قرارداد هر چی کتاب می دیدم می خوندم از جمله:

               - فصل 11 و 13 کتاب " دانستنی های حرفه پیمانکاری – انتشارات فدک ایساتیس – تالیف مهندس علی مراد اتحاد"

               - فصل 6 و 7 کتاب آقای لطفی که معرفی شد.

               - فصل 12 منبع شماره 2 در مورد برخی از قراردادها توضیحاتی داده.

             - کتاب " آشنایی با اصول مدیریت و ساختمان کارگاه – نشر آذرخش – تالیف مهندس محمدرضا موسویان" هم توضیحاتی در مورد برخی از قراردادها و شرکت های پیمانکاری داده.

               - کتاب "روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی – انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تالیف آقای محمدتقی بانکی (جلد سبز روشن)" که در سال های دور یکی از منابع اصلی کنکور به شمار می اومد در فصل اول خودش به اسم مقدمه تا صفحه 13 کتاب، مطالبی در مورد برخی از قراردادها گفته که مطالعش خالی از لطف نبود.

               - سایت سازمان مدیریت ( منبع شماره 6 ) رو هم فراموش نکنین.

                         ·تصورم اینه که دور از ذهن نیست سوال قرارداد کنکور 89 از همین کتاب جدید سیستم های اجرای پروژه باشه.

 

     ·  مطالعه ی فصل های 1 و 8 کتاب آقای لطفی به عنوان دانش عمومی خوب بود، همین طور فصل 3 این کتاب بعد از توضیحات منبع شماره 3.

 

     ·  با توجه به اینکه در 3،2 سال اخیر کتاب دانستنی های حرفه پیمانکاری مورد توجه خاص داوطلبین بوده، توضیحاتی در موردش بدم، تا بحث مدیریت بسته بشه:

مهندس اتحاد مباحث مختلف مدیریتی رو در 25 فصل گردآوری کردن که کتاب حجیمی شده، بعضی از این فصل ها مربوط به مصوبات هیات وزیران می باشد که این مصوبات هر ساله به روز شده و تغییر می کنند و قبلی ها نیز باطل می شوند، پس تا ویرایش جدیدی از این کتاب به چاپ نرسه نمیشه به اعداد و ارقامش در خصوص کنکور اعتماد کرد، مثلا سوالی که امسال از بحث تعدیل در کنکور اومد نمی تونیم بگیم طراح سوال از این کتاب سوال داده ولی خوب بخشنامه تعدیل که یکی از مصوبات هیات وزیرانه نیز در این کتاب و کتاب های دیگری مثل کتاب آقای لطفی اومده، یا در کتاب مهندس اتحاد برای اجرای پروژه با قرارداد " مترمبع زیربنا "حداکثر زیربنای ساختمان ها 2000مترمربع ذکر شده تا مجوزش صادر بشه، در حالی که این عدد در مصوبه جدید هیات وزیران به 10000 مترمربع زیربنا افزایش یافته و بخشنامه 2000مترمربعی ملغی شده...

در ضمن در بخش سوم این کتاب، 2 فصل با موضوع مدیریت پروژه و کنترل پروژه آمده که عینا همان فصل های 1 و 2 کتاب آقای نادری پور است.

 

     ·  منابع 30 سوال مدیریت کارگاهی کنکور88:

                - 13 سوال از کتاب مدیریت پروژه (منبع شماره 2) : س2 ص12 – س5 ص31 – س7 ص6و8 – س9 ص620 – س10 ص10 – س13 ص 101 – س18 ص 194و534 – س19 ص 230 – س20 ص 290 – س22 ص 182 – س23 ص 402 (این سوال رو با توجه به همون جداول کتاب PMBOK که در ذهنم بود جواب دادم) – س24 ص296 – س29 ص433.

               - 8 سوال از کتاب آقای حاج شیرمحمدی (منبع شماره 3) : س3 ص 175 – س6 فصل7 – س11 ص65 – س15 ص23 – س17 ص56 – س26 فصل4 – س28 فصل7 – س30 فصل4.

               - 4 سوال از شرایط عمومی پیمان (منبع شماره 1) : س8 ماده28 – س12 – س14 در موافقتنامه – س21 ماده49.

               - 2 سوال از فن آوری اطلاعات (منبع شماره 4 ) : س25 ص74 – س27 ص 203.

               - 1 سوال از بخشنامه تعدیل : س1

               - 1 سوال از قراردادها : س16 (با اون همه کتابی که در مورد قرارداد خونده بودم بازم سر جلسه این سوال واسم جدید بود! پس قرارداد بازم نیاز به کتابای دیگه داره که فعلا ازش بی اطلاعم).

               - 1 سوال از مطالعات امکان سنجی : س4 (که منبع این سوال رو هنوز پیدا نکردم! و تنها سوالیه که غلط زدم).

     · توضیحی در مورد 2 سوال 14 و 18:

پس از مطالعه ی موافقتنامه ی شرایط عمومی پیمان متوجه میشین که سوال 14 کاملا غلطه و جواب صحیح بین گزینه ها نیست، ولی سر جلسه دیگه جایی واسه این حرفا نیست، وقتی با سوالی که فکر می کنین غلطه مواجه میشین، اون سوال رو نزده رها نکنین، وقتی که به این نتیجه رسیدین مطمئن باشین در اون بحثه مورد سوال تسلط خوبی دارین پس سعی کنین منبع و جایی که اون سوال اومده رو به خاطر بیارین و تحلیل کنین که منظور طراح سوال کدوم گزینه بوده چون در نهایت احتمال اینکه سوال 2 گزینه ای اعلام بشه از حذفش بیشتره بنابراین کسایی که سوال رو نمیزنن به ضررشون میشه، با این کار سوال 14 گزینه4 رو زدم که کلید هم همین طور اومد.

بعضی از سوالات هم مثل سوال 18 مطمئنین که درست زدین ولی کلید که مییاد پاسخی غیر از پاسخ شما میده! فکر کنم با توجه به اعتراضاتی که به این سوال شد و اشاره به متن صریح منبعش (صفحه 534) نهایتا 2 گزینه ای اعلام شد یا جوابش تغییر کرد. (چون زمان اعلام کلید سوالات، در دو سوال 4 و 18 با کلیدها تفاوت داشتم که با توجه به درصد کارنامم سوال 18 یا گزینه 1 و 4 جواب صحیح شده یا فقط گزینه 1).

+ نوشته شده در  شنبه 17 مرداد1388ساعت 1:6  توسط نیما یزدانی  |