مديريت پروژه و ساخت

وبلاگ راهنما برای کنکور کارشناسی ارشد 91 مدیریت پروژه و ساخت

برآورد و مدیریت کارگاهی

این هم یه جزوه جالبه دیگه از اساتید دانشگاه تهران:

بخش1

بخش2

+ نوشته شده در  چهارشنبه 28 مرداد1388ساعت 0:50  توسط نیما یزدانی  | 

مبحث 5

این لینک هم برای دوستانی که ممکنه به نسخه قدیمی مبحث ۵ دسترسی نداشته باشن:

بخش1

بخش2

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 27 مرداد1388ساعت 10:56  توسط نیما یزدانی  | 

مواد و مصالح - 2

قبل از شروع ، از همگی دوستان بابت تاخیر در ارسال این پست عذرخواهی میکنم؛

خوب آخرین مبحثی که میبایستی معرفی میشد مبحث مصالح ساختمانی هستش که نیمای عزیز چند روز پیش منابع مورد مطالعه رو ذکر کردند،پس از اضافه گویی پرهیز کرده و فقط به توضیح منابع خواهم پرداخت ؛ کتابهایی که من برای آزمون مطالعه کردم شامل موارد زیر هستند:

مهمترین منبع من برای این درس "نشریه 55" هستش که یکی از مهمترین مراجع برای این مبحث از آزمون در سالهای گذشته بوده و هر سال هم سوالات متعددی از اون مطرح میشه. من این کتاب رو به مرور از شهریور ماه شروع به خوندن کردم و در مهر و تا قبل از آزمون هم به مطالعه و مرور اون ادامه دادم. به نظر من شرط یاد گرفتن و به حافظه سپردن مطالب مهم این نشریه مرور و خوندن مداوم و پیوسته اونه! چراکه ممکنه بعد از یک یا دو بار خوندن از این بترسید که چرا مطالب رو فراموش کردید، ولی نترسید، این احساس موقتیه و بعد از مرور چندین باره مطالب این کتاب مطمئن باشید میتونید خیلی از این مطالب رو به حافظه سپرده و اونها رو یاد بگیرید. فصل هایی از این نشریه که من برای مبحث ایستایی خوندم فصل 2 (مصالح ساختمانی)، فصل 4 (شفته)، فصل 5(بتن و بتن آرمه)  و فصل 9(ملاتها) بودند. البته اضافه کنم که این فصل ها خوندنش برای آزمون کفایت میکنه، ولی اگر بتونید فصل های دیگه این نشریه رو هم مطالعه کنید ضرر نخواهید کرد. در مورد اعداد و جداول این کتاب هم این مورد رو مد نظر داشته باشید که همواره میتونید با بررسی سوالات دوره های گذشته آزمون خودتون به این تشخیص برسید که کدوم یک از جدول های این نشریه مهم هستن و معمولاً از چه نوع اعداد و داده هایی سوال طرح میشه، ولی اینکه بخوایم یه قاعده کلی رو در مورد حفظ کردن و به خاطر سپردن اعداد و جدول های مریوط به این مبحث بگیم کار سختیه. . .

بعد از خوندن نشریه 55 من به سراغ کتاب "مصالح ساختمانی استاد احمد حامی" رفتم، شاید خیلی از دوستان بگن که خوندن این کتاب لازم نیست و حتی اینکه متن این کتاب قدیمی و خوندن اون سخته، ولی با همه این تفاسیر من این کتاب رو خوندم و اتفاقاً خیلی هم در یادگیری مطالب مربوط به نشریه 55 به من کمک کرد،چراکه در مورد اکثر مواد و مصالح به تفصیل توضیح داده شده و اطلاعات خوبی رو میتونه در مورد مواد و مصالح در اختیارتون قرار بده، البته این حرف درسته که خوندنش سخته، ولی خوندنش خالی از لطف نیست. پس شما هم اگر خواستید این کتاب رو بخونید حتماً بعد از نشریه 55 اون رو بخونید. . .

"مبحث 5 مقررات ملی ساختمان" رو هم من فقط 2 بار خوندم، یکبار خوندم و یکبار هم اون رو مرور کردم، و البته تاکید کنم که این مبحث هم از منابع مهم برای آزمون هر سال بوده و هست.

کتاب "مصالح ساختمانی" آقای سام فروتنی رو هم من فقط هر از گاهی اون هم در کنار نشریه 55 میخوندم، یعنی اگر احساس میکردم مطلبی رو از نشریه 55 و یا حتی از مصالح ساختمانی حامی متوجه نمیشم، به این کتاب مراجعه میکردم شاید بتونم مطلب بیشتری پیدا کنم؛ البته این کتاب بیشتر مطالبش همون نشریه 55 بوده ولی برای مباحث گوناگون اون از عکس های بیشتری استفاده کرده که این یکی از محاسن این کتاب بود.

کتاب "مصالح شناسی" آقای سیاوش کباری رو هم تهیه کردم، ولی اون رو نخوندم.

اینها تنها منابعی بودند که من برای آزمون ارشد و مبحث مصالح ساختمانی خوندم. ولی در روز آزمون دیدم که از منابعی غیر از منابعی که من خوندم هم سوال طرح شده و کلاً تا حدود زیادی تیپ سوالات نسبت به سالهای گذشته عوض شده، در هر صورت با مطالعه این منابع میشد درصدی در حدود 60تا65 رو در آزمون کسب کرد.

اینها داشته های من در مورد مبحث مصالح ساختمانی بودند که در اختیارتون گذاشتم، امیدوارم که براتون مفید بوده باشه.

 در انتها برای اینکه توضیحات دوست عزیزم نیما رو در مورد سیمان کامل کرده باشم یه لینک رو در انتهای همین پست براتون قرار دادم که در مبحث سیمان میتونه خیلی بهتون کمک کنه و معمولاً هر سال حداقل یک مورد از این مطلب جزو سوالات مروبط به سیمان بوده.. .

 نقش چهار عنصر فاز اصلی سیمان

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مرداد1388ساعت 15:15  توسط حسین شکوهی  | 

مواد و مصالح - 1

خوب رسیدیم به آخرین درس، مصالح درسی بود که نسبت به بقیه درس ها از همه کمتر روش وقت گذاشتم، با توجه به اینکه کنکور 87 درصد مناسبی رو در این درس آورده بودم (71%) مطمئن بودم که روند مطالعم درست بوده، بنابراین همون مطالبی رو که قبلا خونده بودم فقط دور کردم، جالب اینجا بود که مطالعه ی مجدد نشریه55 که منبع اصلی مصالح به شمار می اومد پس از یک وقفه ی 7، 8 ماهه آنچنان برایم سخت نبود و بیشتر مطالبش رو یادم بود.

در کنکور 87 برای درس مصالح دور خودم رو خیلی شلوغ کرده بودم و کتاب های زیادی رو خوندم ولی بعد از کنکور با توجه به اینکه 24، 25 تست از 30 تا، منبعش نشریه بود، متوجه شدم که نشریه منبع اصلیه مصالحه و بر خلاف سایر درس ها لازم نیست کتاب های مختلفی رو بخونم، پس برای کنکور 88 بیشتر به دورکردن نشریه پرداختم.

منابعی که در درس مواد و مصالح به من کمک کردند به ترتیب اولویت به شرح زیر بود:

1) مشخصات فنی و عمومی کارهای ساختمانی – نشریه شماره 55 – سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

2) کتاب های تالیفی آقای دکتر گلابچی.

3) مبحث 5 مقررات ملی ساختمانی – مصالح و فراورده های ساختمانی.

4) مبحث 5 مقررات ملی ساختمانی (نسخه قدیمی).

5) شناخت مواد و مصالح – فنی و حرفه ای (گروه تحصیلی هنر) – (رشته ی نقشه کشی معماری) – تالیف آقایان عزت الله تقی زاده قهی و علی اکبر فرآشتیانی.

6) مصالح جدید.

7) مبحث 7 مقررات ملی ساختمانی – پی و پی سازی – (نسخه قدیمی) – (جلد نارنجی).

توضیحی درباره هر یک:

1) مشخصات فنی و عمومی کارهای ساختمانی ؛ دوستانی که آشنایی کاملی با مصالح ساختمانی نداشته باشند باید شروع مطالعه مصالح با متن خشک نشریه براشون سخت باشه، کتاب "مصالح شناسی – انتشارات دانش و فن – تالیف آقای سیاوش کباری" از نثر ساده و قابل فهمی برخورداره، مطالعه ی روزنامه واری و سریع این کتاب در آغاز می تونه برای آشنایی با مصالح مفید باشه، در ضمن خوندن فصل سیمان این کتاب نیز برای همه خالی از لطف نیست ولی دقت داشته باشین که در خوندن منابع و کتاب های مختلف برای مصالح (خصوصا این کتاب) ممکنه با تناقض در اعداد و ارقام و ... روبرو بشین، که ملاک طراحان سوال تنها و تنها نشریه 55 است.(نحوه خوندن نشریه رو در انتهای معرفی منابع توضیح خواهم داد.)

2) کتاب های تالیفی آقای دکتر گلابچی ؛ این مورد رو در پست ایستایی به صورت کامل توضیح دادم، من هم همانند سایر داوطلبین با تصور اینکه محور سوالات مصالح از نشریه است وارد جلسه کنکور شدم ولی پس از مشاهده تست های مصالح بسیار متعجب شدم به صورتی که پس از دور اول پاسخ دهی 13 تست نزده داشتم! همون طور که دیدین در کنکور88، 16 تا سوال از 30 تا با موضوع مشترک سازه و مصالح مطرح شد که برخی منابعش مشخص و بعضی هم جدید بودند، در نهایت با اطلاعاتی که از مطالعه کتاب های سازه داشتم شروع به پاسخ دادن کردم که فقط 2 تست 39 و 58 نزده باقی موند و اون تعجب اولیه هم کار خودش رو کرد و 5 تا تست هم غلط شد که 4تاش از همون 16تا بود و همگی از روی عجله و بی دقتی اشتباه شدند.

3و4) مبحث 5 (جدید و قدیم) ؛ از سری مباحث مقررات ملی ساختمانی مبحث 5 به موضوع مصالح ساختمانی پرداخته که مطالعش برای کنکور لازمه ولی با وجود اینکه وقتی مبحثی ویرایش جدید میشه نسخه های قبلی اون ملغی می شوند، همچنان از نسخه قدیمی مبحث 5 در کنکور سوال مییاد.

5) شناخت مواد و مصالح ؛ مطالعه ی این کتاب هم با توجه به متن سادش جهت آشنایی با مصالح مفید و لازمه.

6) مصالح جدید ؛ چند سالیه که از مصالح جدید سوال مییاد که منابعش کاملا نامشخصه، بهترین منبع برای اینگونه تست ها اینترنت یا همایش های گوناگونیه که با این موضوع برگزار میشه و ... . سعی می کنم مجموعه ای رو که جمع کردم تایپ کرده و در پست های بعدی قرار بدم ولی با وجود اینکه 1 سال از عمرشون تا آزمون 89 میگذره دیگه قطعا برای کنکور مناسب نیست و باید تکمیل بشه.

7) مبحث 7 قدیم ؛ چاپ جدید این مبحث زمستان 87 وارد بازار شد که همون موقع گرفتمش ولی بهار 88 ویرایش جدیدش چاپ شد که موضوع کنکور نیست، مبحث 7 قدیم شاید بیشتر برای داوطلبین تکنولوژی مناسب باشه ولی با توجه به حجم کمش اگه خونده بشه بد نیست.

چگونه مصالح و نشریه 55 رو خوندم؟

هر کسی مصالح رو به روش خاص خودش میخونه، من هر منبع رو که تموم می کردم بعد سراغ منبع بعدی می رفتم و از مطالعه ی همزمان هر نوع مصالح در تمامی منابع پرهیز می کردم، این کار بهم کمک می کرد، وقتی پس از گذشت مدتی منبع جدیدی رو می خوندم، اون مطالبی رو که قبلا راجع به اون نوع مصالح خونده بودم، که بعضی از موضوعاتش هم (در مطالعه ی منبع جدید) تکراری میشد در ذهنم یادآوری کنم و در درازمدت به تثبیت مطلب در یادم نیز کمک می کرد. با وجودیکه نشریه منبعیه که در اولویت 1 قرار داره، منابع شماره 3، 4 و 5 رو که با توجه به حجم کمش خوندنشون زمانی نمی برد ابتدا خوندم، پس از اونها نشریه رو شروع کردم تا تفاوتشون با همدیگه کاملا برام مشخص بشه.

ولی خود نشریه: یادمه مهر 86 که نشریه رو شروع کرده بودم مطالعش برایم سخت بود و نمی دونستم هر نوع مصالح چه مطالبیش مهمه و کدوم اعداد رو باید حفظ کنم! بنابراین پس از خوندن هر مبحث شروع کردم به زدن تست های اون در کنکور سال های گذشته مثلا اگر سنگ رو در نشریه تموم می کردم بلافاصله تمامی تست های سنگ سال های قبل رو می زدم و الی آخر ... ، تمامی تست های هر مبحث رو که در سال های قبل اومده بود وارد کتابم می کردم، پس از گذشت چند مبحث دستم اومده بود که نشریه چی جوری باید خونده بشه و کجاهاش مهمتره، این انتقال تست ها به نشریه نکته مهمی رو نشون میده که بعضی از مصالح مثل چوب آنقدر در گذشته از نشریه ازش تست اومده که دیگه جایی برای تست جدید نداره، پس باید این مبحث علاوه بر نشریه به همراه کتاب های دیگری خونده بشه، مثله کتاب "مصالح و ساختمان – آقای سام فروتنی" و "مصالح ساختمان – آقای احمد حامی" که من خوندم یا هر کتاب مصالح دیگه ای که دیدین بخش چوبشو بخونین، همون طور که دیدین سوال چوب کنکور 87 از کتاب آقای سام فروتنی بود (که متاسفانه سوال 2 گزینه صحیح داشت) و سوال چوب کنکور 88 از صفحه 318 کتاب "ساختمان ها چگونه عمل می کنند" بود.

این کار انتقال تست ها رو هم از روی کتاب "مجموعه سوالات چهار گزینه ای کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت – نشر آذرخش – تالیف مهندس سرمد کیانی" انجام می دادم، در بخش مصالحش تست ها به ترتیب سرفصل های نشریه جدا شده بود و لابه لای تست های تالیفی، تست های کنکور سال های گذشته اون نوع مصالح رو گذاشته بودند. شما میتونین از روی این کتاب یا هر کتابه دیگری که این تفکیک رو انجام داده و کنکور سال های اخیر هم شاملش بشه انجام بدین.

کدوم فصل های نشریه 55 رو خوندم؟

فصل های 2، 5، 4 و 9 نشریه که همواره ازشون سوال مییاد و لازمه که خونده بشه، یکی دو سالی هم از موضوع ایمنی سوال اومد که پیشنهاد می کنم فقط فصل26 نشریه رو بخونین، چون موضوعش با مبحث 12 مشترکه و من اشتباه کردم که هردوشون رو خوندم چون در مطالعه ی هر دو با تناقض هایی روبرو میشین که گیج کنندس، در انتهای برنامه ریزی هاتون مطالعه ی فصل های 3، 17، 8، 11، 12، 13، 16، 10، 21، 18، 19و 20 بد نیست به شرطی که سریع خونده بشن و وقت زیادی نگیره، من در ماه دی بود که با تسلطی که نسبت به نشریه پیدا کرده بودم این فصل ها رو خیلی سریع در زمان های استراحتم می خوندم.

4 ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان تیپ1 رو چگونه تغییر دهیم تا سیمان تیپ 2، 3، 4 و 5 تشکیل شوند؟

در بررسی تست های مصالح سال های گذشته با بحث فوق مواجه شدم که فقط در کتاب آقای کباری به صورت ناقص مطرح شده بود و بازهم همون تناقض هایی که گفتم رو دیدم، در کتاب های مختلف دنبالش گشتم تا در صفحه ی 49 فرهنگ تصویری معماری توضیحات تقریبا مناسبی رو در این خصوص پیدا کردم.

+ نوشته شده در  شنبه 24 مرداد1388ساعت 1:10  توسط نیما یزدانی  | 

ساختارهای سازمانی

در کنکور سال ۸۷ یک تست از مبحث ساختارهای سازمانی اومد، در این مورد کتاب های مدیریت پروژه  آقای دکتر گلابچی و PMBOK اشاره مختصری کردن، ولی این جزوه، جزوه کلاسیه آقای دکتر کاشف از اساتید دانشگاه تهرانه که به صورت مفصل تمامی ویژگی های ساختارهای سازمانی رو شرح داده:

بخش1

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 مرداد1388ساعت 14:21  توسط نیما یزدانی  | 

صفحات مهم کتاب آقای عادلی

این هم همون صفحاتی که از کتاب سازه های ساختمان های بلند کپی گرفته بودم به همراه خلاصه ی صفحات مهم کتاب راهنمای طراحی معماری ساختمان های بلند مسکونی:

بخش1

بخش2

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 مرداد1388ساعت 14:15  توسط نیما یزدانی  | 

جزوه سازه های معاصر

خوب از همین جزوه سازه های معاصر آقای دکتر گلابچی شروع میکنم:

به دو قسمت تقسیمش کردم اولی همون بخش مربوط به سازه هاست،

و قسمت دومش هم که متن های زبانه:

سازه ها

متن های زبان

بخش1

بخش2

بخش3

 

 

بخش1

بخش2

بخش3

بخش4

بخش5

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 مرداد1388ساعت 14:4  توسط نیما یزدانی  | 

خبر خوب...

دوستان تمامی جزواتمو اسکن کردم و به زودی روی بلاگ قرار میدم...

 توضیح اینکه بازم تمامی بخش های هر قسمت رو یک جا download کنین و یکیشو extract کنین تا اون جزوه به صورت jpg در اختیارتون قرار بگیره.

+ نوشته شده در  سه شنبه 20 مرداد1388ساعت 13:40  توسط نیما یزدانی  | 

مدیریت - 2

خوب منابع رو که بالا مشاهده میکنید، به ترتیب شروع میکنم به توضیح، هرچند در پست قبلی نیما همه چیز رو خیلی خوب و جامع توضیح داده، ولی بنا بر روند قبلی من هم شیوه و منابعی رو که خوندم توضیح میدم:

اولین کتابی که از اواسط شهریور به مرور و خیلی آهسته شروع کردم و پیشنهاد میکنم هرکسی با اون شروع کنه کتاب خیلی خوب، ساده، روان و در عین حال بسیار مهم "مدیریت و کنترل پروژه" آقای شیرمحمدی هستش که من مطالعات مدیریتم رو با این کتاب شروع کردم و از اونجایی که اولین بار بود کتابی رو در این زمینه مطالعه میکردم و اینکه مطالب اون رو خیلی خوب متوجه میشدم احساس خوبی بهم دست داد و من رو به شدت ترغیب به ادامه و خوندن کرد که 24مهرماه هم خوندن اون رو تمام کردم. البته خوندن و خلاصه کردن!! آخر همین پست در مورد خلاصه کردن بیشتر توضیح خواهم داد.

از اونجایی که از کتاب "مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فناوری اطلاعات" تالیف پروفسور کتی شوالب و ترجمه دکتر گلابچی هنوز اطلاعی نداشتم و بنا به مواردی که دوستانم راهنمایی کرده بودند، کتاب "برنامه ریزی و کنترل پروژه" آقای نادری پور رو به عنوان دومین منبع از روز 26مهر شروع به خوندن کردم و با توجه به اولین کتاب و مشترکات زیادی که این کتاب با کتاب آقای شیرمحمدی داشت، خوندن اون خیلی راحت تر و سریعتر بود که نهایتاً 30مهر خوندن این کتاب هم تمام شد.

سومین منبعی رو که شروع به مطالعه کردم نشریه 4311 یا همون "موافقتنامه،شرایط عمومی و خصوصی پیمان" بود که یکی از مهمترین منابع آزمون هر سال بوده و هست. خوندن این نشریه دقت زیادی میخواد و میبایست این نشریه رو به نحوی بخونید که اون رو کاملاً هضم کرده و در صورتیکه سوالی استنتاجی از موارد نشریه داده بشه بتونید بخوبی از عهده اون بر بیایید.

منبع بعدی کتاب "فناوری اطلاعات در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه" آقای دکتر گلابچی بود که اصلاً وقت زیادی نبرد و خیلی زود تونستم اون رو تمام کنم(30مهر تا 2آبان). البته فکر نمیکردم باز هم از شکل های باقیمونده این کتاب سوالی طرح بشه، ولی با این اوصاف اون چند شکلی رو که تا بحال در آزمون طرح نشده بود رو با دقت بیشتری خوندم که اتفاقاً یکی از اونها امسال در آزمون طرح شد، پس شما هم حواستون به بقیه شکل ها باشه!!

اون چند فصلی از "نشریه 55" رو که مربوط به مبحث مدیریت میشد موقع مطالعه این کتاب برای مصالح خوندم و به همین دلیل ترتیبی براش قائل نشدم.

کتاب "روشها و مدیریت کارهای ساختمانی" آقای بانکی رو هم از 2آبان تا 5آبان خوندم و 3یا 4 آبان بود که متوجه چاپ کتاب "مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فناوری اطلاعات" شدم و خوشبختانه تونستم توی شیراز اون رو گیر بیارم،(جالبه بدونید اون کتابفروشی تنها کتابفروشی بود که این کتاب رو آورده بود و فقط 5 جلد براش رسیده بود که من نفر پنجم و آخرین کسی بودم که این کتاب رو گرفتم ازش!!)

در هر صورت با این شُک وارد شده برنامه خودم رو کنار گذاشته و شروع به خوندن این کتاب از تاریخ 6 آبان کردم و از اونجایی که حاوی نکات زیاد و ریز و درشت مهمی بود خوندن اون رو خیلی با دقت و در کنار سایر درسها و به مرور ادامه دادم که نهایتاً 5آذر ماه تونستم این کتاب رو تمام کنم. و وقتی این کتاب تمام شدم متوجه شدم که هیچ نیازی به خوندن کتاب اقتصاد مهندسی یا مدیریت مالی نبوده و سوالات سال گذشته هم مستقیماً از همین کتاب طرح شده بود، پس دیگه استرس پیدا کردن و خوندن کتابهای اقتصاد مهندسی یا مدیریت مالی رو نداشتم و فقط میدونستم باید این کتاب رو دوباره و 3باره با دقتی بیشتر بخونم. . .

کتاب "آشنایی با اصول مدیریت ساختمان و کارگاه" آقای موسویان هم چند روز قبل از آزمون و فقط فصل مربوط به قراردادهای اون رو خوندم.

اینها کل منابع و کتابهایی بود که من برای آزمون خوندم و نهایتاً درصدم 86.67 شد که البته یکی از سوالات رو خودم با بی دقتی زیاد اشتباه زدم. پس همونطور که بارها در این وبلاگ به اون اشاره کردم و باز هم اشاره میکنم اینه که با خوندن همین کتابها و منابعی که در اینجا به اونها اشاره شده میشه درصد بالایی رو کسب کرد. البته نیما به موارد خوبی برای مطالعه در کنار این منابع اشاره کرده که اگر خیلی زود بتونید این منابع رو بخونید و به اونها مسلط بشید میتونید به سراغ مواردی که نیمای عزیز معرفی کرده هم رفته و اینجوری خیلی خوب به این مبحث مسلط بشید. هرچند که پیشنهاد میکنم حتماً به نحوی برنامه ریزی کنید که قبل از آزمون مجالی هم برای کتابهای تازه از راه رسیده و چاپ شده داشته باشید که یه وقت خدای ناکرده منابع جدید، شما رو از خوندن منابع قبلی باز نداره.

اما مطلبی که خیلی به من کمک کرد در خوندن هرچه بهتر و یادگیری مباحث مربوط به مدیریت، خلاصه کردن بود. اینکه من بعد از خوندن کتابها و تسلط به مطالب اونها ، شروع به خلاصه برداری و یادداشت برداری از این کتابها کردم که اینها خیلی در روزهای منتهی به آزمون به من کمک کرده و مرور مطالب رو بسیار ساده تر و کوتاهتر کردند. پیشنهاد میکنم کمی زودتر شروع کنید که بتونید از کتابهاتون حتماً یادداشت برداری کنید. و نکته مهم دیگه اینکه حتماً کتابها رو چندبار خونده و مرور کنید به شکلی که مطالب اون خیلی خوب در ذهنتون جا افتاده و تثبیت بشه، بصورتی که اگر سوالی رو میخونید، بدونید از کجا و کدوم کتابه !! یعنی همین کاری که نیما در پیدا کردن منبع هر کدوم از سوالات آزمون سال گذشته انجام داده، یعنی اینقدر باید به مطالب مسلط باشید که به راحتی بتونید سوالات رو تجزیه و تحلیل کنید و منابع اون رو در بیارید. . .

در مورد اون 2 سوال 14 و 18؛ من هم با نیما کاملاً موافقم، یعنی گاهی اوقات هدف طراح از طرح سوال معلومه ولی سوال به شیوه ای غلط طرح شده که فقط تسلط شما به مطالب میتونه در اینطور مواردی شما رو کمک کنه. البته من هم فکر میکنم سوال 18 یا دو گزینه ای شده یا فقط گزینه 1 درست اعلام شده، که درصد من نسبت به درصدی که با توجه به کلید اولیه گرفتم بالاتر رفت. ناگفته نماند که اعتراض مستند و هماهنگ بچه ها هم در اعتراض به اینطور سوالاتی میتونه خیلی مفید واقع بشه، به حدی که مثلاً بعد از آزمون من و نیما و همینطور چندتا از دوستان دیگه حتی متن اعتراضمون رو در مورد بعضی از سوالات با هم هماهنگ کردیم که دیدیم به نتیجه هم رسید. . .!

خوب در مورد مدیریت من هر چیزی رو که خونده بودم گفتم، با این اوصاف باز هم تاکید میکنم خیلی حواستون به منابع جدیدی که ممکنه ارائه بشه باشه و این منابعی که تا الان معرفی شده رو هم جوری بخونید که در صورت ورود منبعی جدید منابع قبلی رو نخونده یا ناتمام رها نکنید. . .

+ نوشته شده در  یکشنبه 18 مرداد1388ساعت 3:0  توسط حسین شکوهی  | 

مدیریت - 1

خوب بالاخره رسیدیم به درسی که از همه بیشتر خوندمش، و در برنامه ی هر روزم جای داشت.

منابعی که در درس مدیریت کارگاهی به من کمک کردند به ترتیب اولویت به شرح زیر بود:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان (نشریه شماره4311) – سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات – انتشارات دانشگاه تهران – تالیف کتی شوالب – ترجمه دکتر محمود گلابچی.

3)مدیریت و کنترل پروژه – انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان – تالیف آقای علی حاج شیرمحمدی.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه - انتشارات دانشگاه تهران – ترجمه دکتر محمود گلابچی و مهندس مرتضی آل نبی.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

6)سایت http://tec.mporg.ir

توضیحی درباره هر یک:

1)موافقتنامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان ؛ این نشریه حجم کمی داره ولی فوق العاده مهمه و هر ساله، 4 یا 5 سوال ازش می یاد و با توجه به اینکه خیلی فراره سعی کردم اعداد و ارقامش رو برای یادگیری راحتتر دسته بندی کنم و از همه ی منابع دیگه احتیاج بیشتری به دور کردن داره، و واقعا حیف که از شرایط عمومی سوال بیاد و نزنی یا گزینه اشتباهی رو بزنی.

2)مدیریت پروژه با رویکرد پروژه های فن آوری اطلاعات ؛ این کتاب رو فکر کنم همون اوایل مهر دیدمش و خریدم، کل برنامه هامو تغییر داد ، و خوندنش وقت زیادی ازم گرفت، و از همون کتاباییه که برای تموم کردنش برنامه ی بلند مدت داشتم، چون باید با دقت خونده میشد و هیچ نکته ای از قلم نمی افتاد فصل هاش را با فاصله زمانی می خوندم مثلا شنبه ی هر هفته از صبح تا ظهر یک فصلش رو تموم می کردم تا شنبه ی بعدی و فصل بعدی...

توضیح اینکه، با توجه به این موضوع که کتاب کتی شوالب بر اسای استاندارد مدیریت پروژه PMBOK ویریش سوم (2004) نوشته شده بود، من این 2رو همزمان می خوندم، هر دو، 12 فصل با یک عنوان و یک موضوع دارند به صورتی که اول یک فصل از PMBOK می خوندم تا یک شناخت سطحی از اون فصل بگیرم بعد سراغ فصل نظیرش در کتاب کتی شوالب می رفتم، این کار روی 3 فصل اول PMBOK با دقت بیشتری انجام گرفت ولی در 9 فصل بعدی فقط روی 3،2 صفحه اول تعاریف هر فصل و جداولش متمرکز می شدم، فکر کنم جداول PMBOK فوق العاده بود، چون این جدول ها شامل فرآیندهای هر حوزه مدیریت پروژه و ورودی ها، خروجی ها و ابزارهای هر فرآیند می شدند که همگی در یک جدول و یک صفحه جمع آوری شده، در حالی که کتاب کتی شوالب همه ی مطالب این جداول رو به صورت متن نوشته وخوندنش گیج کننده است.

کتاب کتی شوالب فوق العاده کتاب پر نکته ای است و من فکر می کردم با توجه به 8 سوال ریزی که در کنکور 87 از این کتاب اومد، می باید سوالات سختی در کنکور 88 ازش بیاد، برای همین با دقت زیادی مطالبش رو مطالعه کردم ولی دیدیم که در کنکور 88، نهایتا 13 سوال تقریبا ساده اومد! که باعث شد کسانی که فقط خلاصه های انتهای هر فصل این کتاب رو خونده بودند درصد مدیریت بالایی بیاورند، با این حال هیچ معلوم نیست که سطح سوالات کنکور 89 از کتاب کتی شوالب چی جوری باشه!

نکته آخر اسم کتاب PMBOK در کتابفروشی هاست:

" راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه – PMBOK GUIDE – ویرایش سوم (2004) – انتشارات آدینه – ترجمه آقایان محسن ذکایی آشتیانی و سید حسن حسینی"

همون طور که عزیزان میدونند موسسه مدیریت پروژه (PMI) هر 4 سال یک بار ویرایش جدید این استاندارد رو چاپ میکنه، چند روز پیش در سایت آدینه بوک " ویرایش چهارم(2008) PMBOK ترجمه ی آقای محسن ذکایی آشتیانی " رو دیدم که وارد بازار شده.

3)مدیریت و کنترل پروژه ؛ کتاب آقای حاج شیرمحمدی واقعا خوب نوشته شده و از متن ساده و قابل فهمی برخورداره هر ساله بین 5 الی 8 سوال از این کتاب می یاد که مثل تست های شرایط عمومی حیفه حتی 1 دونش هم از دست بره، در کنکور 88 هم 8 تست از این کتاب اومد، فقط موقع خوندنش در بعضی از فصل هاش یک سری محاسبات ریاضی پیچیده داره که لازم نیست خودتونو درگیرش بکنین.

     ·   در ضمن 2 فصل مربوط به شبکه های PERT و GERT این کتاب رو با دقت مطالعه کردم.

     ·   کتاب " برنامه ریزی و کنترل پروژه - سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور – تالیف آقای محمود نادری پور " هم جزء منابع ذکر شده ولی بیشتر مطالبش با کتاب آقای حاج شیرمحمدی مشترکه، من همون طور که مهندس عربی توصیه کرده بودن فقط 3 فصل اول این کتاب رو دقیق خوندم.

و در سایر فصولش به تصاویرش و نکاتی که خود کتاب مشخص کرده بود اکتفا کردم، فقط کتاب آقای حاج شیرمحمدی در فصل 13 مباحثی رو مطرح کرده که اون مباحث رو در کتاب آقای نادری پور در صفحات 346 تا 354 بهتر متوجه شدم.

4)فن آوری اطلاعات (IT) در مهندسی ساختمان و مدیریت پروژه ؛ کل این کتاب رو 2 روزه تمومش کردم، فصل 1 و 2 این کتاب یک کمی نکته هاش بیشتره که زمان بیشتری هم لازم داره، فصل 3 و4 فقط تصاویرش رو سریع دیدم، و بقیه ی فصول تا انتها رو فقط مطالعه ی سطحی و سریع داشتم با این وجود تصاویرشون نیاز به دقت داشت.

این کتاب از سال 86 وارد کنکور شد که در کنکور 86، 4 سوال ، کنکور87، 5 سوال و در کنکور 88، 2 سوال سهم داشت.

5)فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، رسته ساختمان ؛ فقط پیوست های انتهایش رو دقیق مطالعه کردم و از روی مقدمه هر فصلش خیلی سریع عبور کردم.

6)سایت http://tec.mporg.ir  ؛ این سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوره که توصیه می کنم هفته ای 1 بار در دوران درس خوندن بهش سر بزنین، PDF های مربوط به مصوبات هیات وزیران، مطالبی در مورد قراردادها و ... رو می تونین از این سایت download کنین.

 

     ·  چند ماه پیش دکتر گلابچی و مهندس فرجی کتابی به نام " سیستم های اجرای پروژه " ترجمه کردند و وارد بازار شده که کلیتش فکر کنم به موضوع قراردادها می پردازه و احتمالا برای کنکور 89 جزء اولویت های بالایی لیست منابعتون قرار می گیره.

 

     ·  در کنکور 87 از مباحث مالی تعدادی سوال اومد که به من برای این بحث کتاب 2 جلدی " مدیریت مالی – شرکت چاپ و نشر بازرگانی – تالیف دکتر احمد مدرس " رو معرفی کردند، که این 2جلد رو گرفتم ولی مباحثش سخت و بالاتر از سطح کنکور بود، در نهایت مطالعه بخش 2-5 جلد اولش خوب بود. (صفحات 163 تا 176)

فصل2 کتاب " اصول مدیریت پروژه های عمرانی – نشر سیمای دانش – تالیف آقای امیر لطفی " هم مربوط به مباحث مالی است، که فکر کنم مطالعش قبل کتاب دکتر مدرس بهتر باشه.

 

     ·  یک مبحث دیگه باقی میمونه که اونهم مناقصه ها و قرارداد هاست که مثل مباحث مالی منابع سوالاتی که ازش اومده هنوز نامشخصه! با این تفاوت که از قرارداد هر سال سوال مییاد.

در مورد قرارداد هر چی کتاب می دیدم می خوندم از جمله:

               - فصل 11 و 13 کتاب " دانستنی های حرفه پیمانکاری – انتشارات فدک ایساتیس – تالیف مهندس علی مراد اتحاد"

               - فصل 6 و 7 کتاب آقای لطفی که معرفی شد.

               - فصل 12 منبع شماره 2 در مورد برخی از قراردادها توضیحاتی داده.

             - کتاب " آشنایی با اصول مدیریت و ساختمان کارگاه – نشر آذرخش – تالیف مهندس محمدرضا موسویان" هم توضیحاتی در مورد برخی از قراردادها و شرکت های پیمانکاری داده.

               - کتاب "روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی – انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تالیف آقای محمدتقی بانکی (جلد سبز روشن)" که در سال های دور یکی از منابع اصلی کنکور به شمار می اومد در فصل اول خودش به اسم مقدمه تا صفحه 13 کتاب، مطالبی در مورد برخی از قراردادها گفته که مطالعش خالی از لطف نبود.

               - سایت سازمان مدیریت ( منبع شماره 6 ) رو هم فراموش نکنین.

                         ·تصورم اینه که دور از ذهن نیست سوال قرارداد کنکور 89 از همین کتاب جدید سیستم های اجرای پروژه باشه.

 

     ·  مطالعه ی فصل های 1 و 8 کتاب آقای لطفی به عنوان دانش عمومی خوب بود، همین طور فصل 3 این کتاب بعد از توضیحات منبع شماره 3.

 

     ·  با توجه به اینکه در 3،2 سال اخیر کتاب دانستنی های حرفه پیمانکاری مورد توجه خاص داوطلبین بوده، توضیحاتی در موردش بدم، تا بحث مدیریت بسته بشه:

مهندس اتحاد مباحث مختلف مدیریتی رو در 25 فصل گردآوری کردن که کتاب حجیمی شده، بعضی از این فصل ها مربوط به مصوبات هیات وزیران می باشد که این مصوبات هر ساله به روز شده و تغییر می کنند و قبلی ها نیز باطل می شوند، پس تا ویرایش جدیدی از این کتاب به چاپ نرسه نمیشه به اعداد و ارقامش در خصوص کنکور اعتماد کرد، مثلا سوالی که امسال از بحث تعدیل در کنکور اومد نمی تونیم بگیم طراح سوال از این کتاب سوال داده ولی خوب بخشنامه تعدیل که یکی از مصوبات هیات وزیرانه نیز در این کتاب و کتاب های دیگری مثل کتاب آقای لطفی اومده، یا در کتاب مهندس اتحاد برای اجرای پروژه با قرارداد " مترمبع زیربنا "حداکثر زیربنای ساختمان ها 2000مترمربع ذکر شده تا مجوزش صادر بشه، در حالی که این عدد در مصوبه جدید هیات وزیران به 10000 مترمربع زیربنا افزایش یافته و بخشنامه 2000مترمربعی ملغی شده...

در ضمن در بخش سوم این کتاب، 2 فصل با موضوع مدیریت پروژه و کنترل پروژه آمده که عینا همان فصل های 1 و 2 کتاب آقای نادری پور است.

 

     ·  منابع 30 سوال مدیریت کارگاهی کنکور88:

                - 13 سوال از کتاب مدیریت پروژه (منبع شماره 2) : س2 ص12 – س5 ص31 – س7 ص6و8 – س9 ص620 – س10 ص10 – س13 ص 101 – س18 ص 194و534 – س19 ص 230 – س20 ص 290 – س22 ص 182 – س23 ص 402 (این سوال رو با توجه به همون جداول کتاب PMBOK که در ذهنم بود جواب دادم) – س24 ص296 – س29 ص433.

               - 8 سوال از کتاب آقای حاج شیرمحمدی (منبع شماره 3) : س3 ص 175 – س6 فصل7 – س11 ص65 – س15 ص23 – س17 ص56 – س26 فصل4 – س28 فصل7 – س30 فصل4.

               - 4 سوال از شرایط عمومی پیمان (منبع شماره 1) : س8 ماده28 – س12 – س14 در موافقتنامه – س21 ماده49.

               - 2 سوال از فن آوری اطلاعات (منبع شماره 4 ) : س25 ص74 – س27 ص 203.

               - 1 سوال از بخشنامه تعدیل : س1

               - 1 سوال از قراردادها : س16 (با اون همه کتابی که در مورد قرارداد خونده بودم بازم سر جلسه این سوال واسم جدید بود! پس قرارداد بازم نیاز به کتابای دیگه داره که فعلا ازش بی اطلاعم).

               - 1 سوال از مطالعات امکان سنجی : س4 (که منبع این سوال رو هنوز پیدا نکردم! و تنها سوالیه که غلط زدم).

     · توضیحی در مورد 2 سوال 14 و 18:

پس از مطالعه ی موافقتنامه ی شرایط عمومی پیمان متوجه میشین که سوال 14 کاملا غلطه و جواب صحیح بین گزینه ها نیست، ولی سر جلسه دیگه جایی واسه این حرفا نیست، وقتی با سوالی که فکر می کنین غلطه مواجه میشین، اون سوال رو نزده رها نکنین، وقتی که به این نتیجه رسیدین مطمئن باشین در اون بحثه مورد سوال تسلط خوبی دارین پس سعی کنین منبع و جایی که اون سوال اومده رو به خاطر بیارین و تحلیل کنین که منظور طراح سوال کدوم گزینه بوده چون در نهایت احتمال اینکه سوال 2 گزینه ای اعلام بشه از حذفش بیشتره بنابراین کسایی که سوال رو نمیزنن به ضررشون میشه، با این کار سوال 14 گزینه4 رو زدم که کلید هم همین طور اومد.

بعضی از سوالات هم مثل سوال 18 مطمئنین که درست زدین ولی کلید که مییاد پاسخی غیر از پاسخ شما میده! فکر کنم با توجه به اعتراضاتی که به این سوال شد و اشاره به متن صریح منبعش (صفحه 534) نهایتا 2 گزینه ای اعلام شد یا جوابش تغییر کرد. (چون زمان اعلام کلید سوالات، در دو سوال 4 و 18 با کلیدها تفاوت داشتم که با توجه به درصد کارنامم سوال 18 یا گزینه 1 و 4 جواب صحیح شده یا فقط گزینه 1).

+ نوشته شده در  شنبه 17 مرداد1388ساعت 1:6  توسط نیما یزدانی  | 

سوالات آزمون های گذشته (با حجم کم)

به دلیل بالا بودن حجم فایلهای پست قبلی، حجم و سایز اونها رو کمتر و کوچکتر کرده و اونها رو بصورت فشرده اینجا گذاشتم؛ و بدرد بچه هایی میخوره که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند...

دفترچه 84

سایز ۲.۱۲ mb

دفترچه 85

سایز ۱.۸۷ mb

دفترچه 86

سایز ۱.۷۴ mb

دفترچه 87

سایز ۱.۸۰ mb

دفترچه 1 - 88

سایز ۰.۵۸ mb

دفترچه 2 - 88

سایز ۱.۳۲ mb

+ نوشته شده در  جمعه 16 مرداد1388ساعت 12:30  توسط حسین شکوهی  | 

سوالات آزمون های گذشته

بچه ها؛

دفترچه آزمون های دوره های ۸۴ ، ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷ و ۸۸ رو براتون اینجا گذاشتم که اونهایی که هنوز نتونستن این دفترچه ها رو تهیه کنند بتونن از اینها استفاده کنند. حجم فایل ها یه کم زیاده، چون میبایست به نحوی باشند که بشه اونها رو پرینت گرفت، پس اونها رو به قسمت های کوچکتر تقسیم کردم که دانلود اونها راحت تر باشه و توضیح دیگه اینکه بعد از دانلود تمام قسمت های هر دفترچه، اونها رو در یک فایل ریخته و از حالت فشرده خارج کنید.

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

حجم ۶.۵۰ mb

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

حجم ۶.۷۵ mb

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

حجم ۶.۹۴ mb

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

Part 6

حجم ۷.۸۷ mb

Part 1

Part 2

Part 3

 

 

 

حجم ۳.۴۵ mb

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

 

حجم ۶.۱۶ mb

باز هم از اینکه حجم فایل ها بالاست عذرخواهی میکنم، ولی همونطور که اشاره کردم دلیل اون مناسب بودن جهت پرینت گرفتنه.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 14 مرداد1388ساعت 21:30  توسط حسین شکوهی  | 

ایستایی - 2

منابعی که در درس ایستایی به من کمک کردند به ترتیب اولویت به شرح زیر می باشند:

1)       درک و رفتار سازه ها - انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

2)       سازه در معماری - انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

3)       مقاومت مصالح کاربردی- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

4)       استاتیک کاربردی- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

5)       سازه های مشبک فضایی- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

6)       معمار+مهندس=ساختار- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

7)       سیستم های ساختمانی آینده- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

8)       ساختمان ها چگونه عمل می کنند- انتشارات دانشگاه تهران - تالیف دکتر محمود گلابچی.

9)       جزوه سازه های معاصر - دکتر محمود گلابچی.

10)      سازه های ساختمان های بلند – تالیف آقای حجت اله عادلی.

11)      مبحث 3 و 10مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800.

به توضیح مختصری درباره ی هر یک می پردازم:

1) درک و رفتار سازه ها ؛ این کتاب اصلی ترین منبع ایستایی است، و چون در مورد سازه های مختلف خیلی ساده و قابل فهم توضیح داده و چند ساله که پایه ثابت سوال های ایستایی کنکوره (البته اگه از اشتباه های تایپی متعددش چشم پوشی کنیم) بهتره که به عنوان اولین کتاب خونده بشه.

2) سازه در معماری ؛ این کتاب اگه 10 بار هم خونده بشه برای بار یازدهم باز هم می تونین نکات جدیدی ازش بیرون بکشین، در خوندن این کتاب اصلا نباید عجله کرد و دقت زیادی لازم داره، فکر کنم برای با دقت هر چه بیشتر خوندنش یک برنامه بلندمدت واسه تموم کردنش بهتر باشه.

3و4) مقاومت مصالح کاربردی و استاتیک کاربردی ؛ مطالعات موردی این 2 کتاب فوق العاده مهم هستند که در سال های اخیر مورد توجه بودند، در مورد سوالاتی که از مباحث محاسباتی ایستایی تا حالا اومده مثل مباحثی چون تعادل، بردارها، رسم نمودارهای برش و خمش، خرپا، پایداری-ناپایداری، معینی-نامعینی ، مقاومت مصالح و ... ، منبعش این 2 کتاب ذکر شده چون تصاویری که ازش سوال میاد عینا از این هاست، ولی این در حالی که خوندن این دو یک کمی سخته و سوالاتی که تا حالا اومده خیلی ساده تر از سطح این 2 کتاب بودند، در این خصوص 3 فصل اول کتاب "مروری بر مسائل تحلیل سازه ها بر اساس کتاب های شاپور طاحونی- محمدرضا اخوان لیل آبادی-دکتر علی کاوه نوشته ی حسین مرادی و حمیدرضا مجیدیان ، نشر آزاده" در یادگیری بعضی از این مباحث به من کمک کردند، که پس از یادگیری، مطالعه و تحلیل تصاویر 2 کتاب فوق به تسلط بیشترم روی مباحث کمک زیادی کرد.

5) سازه های مشبک فضایی ؛ این کتاب در نگاه اول با توجه به عناوین و اصطلاحاتی که داره، کتاب سخت و وقت گیری به نظر می یاد ولی بعد از شروع خوندن با دسته بندی اصطلاحاتش میتونین به راحتی طوری اونا رو یاد بگیرین که فراموش نشه، یادمه که بر خلاف تصورم این کتاب رو طی 5 روز مطالعه ی صبح تا ظهر تمومش کردم.

6و7) معمار+مهندس=ساختار و سیستم های ساختمانی آینده ؛ این 2 کتاب بسیار ساده که هر سال ازشون سئوال می یاد و خوندن هر جفتش بیشتر از نصف روز وقت نمی گیره.

8) ساختمان ها چگونه عمل می کنند ؛ این کتاب برایم داستان جالبی داشت، آبان ماه بود که در حال search در گوگل بودم، با خبری روبرو شدم که نیم ساعت پیشش روی خبرگزاری IBNA اومده بود و خبر از ترجمه این کتاب توسط آقای دکتر گلابچی داشت که بدجوری تکونم داد، فایل pdf  اصلش رو موفق شدم از یکی از دوستانم بگیرم ولی خوب فقط به صورت سطحی تصاویرش رو نگاه کردم، بس که منتظر ورودش به بازار بودم و خبری نشد فکر می کردم به کنکور نمی رسه و از برنامم حذف شد، که ناگهان 10 روز مونده به کنکور وارد بازار شد! بعد از خریدش فقط فصل های 17 و 18 رو خوندم، در نهایت سوالاتی هم که ازش اومد اینقدر ساده بود که ارزش این همه استرس رو نداشت، در کل در برنامه ریزی هاتون زمانی رو برای تغییرات ناگهانی نزدیک کنکور در نظر داشته باشین تا از تغییرات سر جلسه هم زیاد شگفت زده نشین، و کلیت این کتاب هم فکر می کنم بیشتر برای داوطلبین تکنولوژی و انرژی مهم باشه و برای درس ایستایی همون فصل های 17 و 18 و نهایتا یک نگاه سطحی از کل تصاویر کتاب کافی باشه.

  • در ضمن مطالعه ی واژه نامه آخر این کتاب لغات تخصصی خوبی داره، برای درس زبان تخصصی باید مفید باشه.

 9) جزوه سازه های معاصر ؛ همون طور که قبلا توضیح دادم 60 صفحه اول این جزوه یک سری تصویر مربوط به سازه است که بیشترش در کتاب های فوق هستن ولی تعداد محدودی هم هست که در کتاب ها دیده نمیشه.

10) سازه های ساختمان های بلند ؛ این کتاب با توجه به قدمتش در کتاب فروشی ها پیدا نمیشه، من از کتابخونه دانشگاه تربیت مدرس گرفتمش و صفحات مهمش رو کپی کردم، برخی از این صفحات در جزوه فوق اومده ولی کیفیتش پایینه، در ضمن کتاب "راهنمای طراحی معماری ساختمان های بلند مسکونی- مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن - وزارت مسکن و شهرسازی" در تعدادی از صفحاتش توضیحات خوبی در مورد ساختمان های بلند، اصطلاحات و تصاویر کتاب آقای عادلی داده است.

 11) مبحث 3 و 10مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800 ؛ که فقط تعاریف و کلیات اولشون رو خوندم.

  • آقای دکتر گلابچی 4 تا کتاب جدید زیر چاپ دارند به نام های:

                    -    فن آوری های نوین ساختمانی.

                    -    ساختمان های بتنی برای معماران.

                    -    ساختمان های فولادی برای معماران.

                    -    مبانی طراحی معماری، تحلیل و اجرای سازه های فضاکار.

در مورد این کتاب ها باید بگم که بعد از ورودش به بازار می تونیم در مورد درجه اهمیت و اولویتش صحبت کنیم.

  • برای خوندن کتاب های ایستایی با توجه به اینکه بیشتر از تصاویر سوال می اومد سعی می کردم تمام نکات رو بیرون بکشم و کنار تصاویرشون بنویسم، نکاتی از قبیل نوع سازه، نوع تنش اعضا و حلقه ها و بسیاری نکات خاص دیگر، در برخی از مطالعات موردی ممکنه که این نکات برای تصاویر مختلف تکراری بشن ولی به نظرم کار مفیدی بود هم برای تثبیت مطلب در ذهنم و هم موقع دورکردنم فقط تصاویر و نکاتش رو نگاه می کردم و ورق می زدم ،و دیگه مطالعه متنش آنچنان وقتم رو نمی گرفت.

همین جا بد نیست گریزی هم به درس مصالح بزنیم، با توجه به تغییر سبک سوالات مصالح در کنکور 88 می باید کنار تصاویر مطالعات موردی کتاب های ایستایی، جنس مصالح به کار رفته در آن مورد رو هم بنویسین، و همچنین به بهترین جنس مصالح برای اجرای هر نوع سازه نیز دقت داشته باشین.

  • منابع 30 سوال ایستایی کنکور88 ( س = سوال ، ص = صفحه):

          -  5 سوال از درک و رفتار سازه ها (س32 ص96 - س43 ص123 - س55 ص 120 - س57 ص 56 -س60 ص226)

          -  1 سوال از سازه در معماری (س48 ص 96)

          -  5 سوال از مقاومت مصالح کاربردی (س34 – س45 ص501 - س50 ص339 – س53 ص367 – س56 ص 218و219)

          -  3 سوال از سازه های مشبک فضایی (س37، تصویر این سوال از ص83 کتاب معمار+مهندس= ساختار بود – س52 ص107 – س58 ص63)

          -  2 سوال از ساختمان ها چگونه عمل می کنند (س38 ص271 – س41 ص277)

          -  2 سوال از سیستم های ساختمانی آینده (س49 ص128 – س54 ص55)

          -  2 سوال از مبحث خرپا (س31 و 47)

          -  1 سوال از بحث نمودارهای برش و خمش (س44)

          -  1 سوال از بحث تعادل (س33)

          -  ۱ سوال از بحث باد (س59)

          -  7 سوال باقیمانده هم از اشکال جدید و نا مشخص، که همون طور قبلا هم گفتم با تسلط میشه این سبک سوالات رو تحلیل کرد و جواب صحیح داد.

  • در انتها باید عذرخواهی کنم از اینکه این پست این قدر طولانی شد احتمالا بیشتر عزیزان از اکثر توضیحات مربوط به کتاب ها آگاهی داشتن ولی دوستانی هم هستند که تازه با این رشته آشنا شدند و اطلاع چندانی از منابع ندارند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مرداد1388ساعت 12:55  توسط نیما یزدانی  | 

ایستایی - 1

خوب توی این پست میخوام در مورد خوندن واسه ایستایی بگم؛

در مورد ایستایی باید با این مقدمه شروع کنم که من از دوران دانشگاه با این درس مشکل داشتم،البته نه اینکه درسم بد بوده باشه، بلکه به دلیل رفتار و برخورد و تبعیضی که استاد ایستایی بین دانشجوها قائل شده بود و نهایتاً طرز نمره دادن پایانی اون و اینکه نمره این درس بدترین نمره من در طول دوران دانشجوئیم بود و خیلی راحت بگم که اصلاً از این درس خوشم نمیومد!! یعنی کلاً از دروس محاسباتی خوشم نمیومد به همین دلیل هم خیلی از این درس برای آزمون میترسیدم!! به دلیلی که گفتم، این درس آخرین درسی بود که شروع کردم به خوندن برای ارشد؛

در هر صورت از 6 دی ماه!! بالاخره شروع به خوندن کردم!!!

منابعی که کلاً برای این مبحث مطالعه کردم شامل کتابهای زیره:

قبل از اینکه بخوام شروع به توضیح شیوۀ خوندنم کنم میباست این مطلب رو توضیح بدم که مبحث ایستایی به عقیده من به دو بخش محاسباتی و تحلیلی تقسیم میشن که در آزمون های اخیر میزان سوالات محاسباتی خیلی کمتر از سوالات مفهومی و تحلیلی بودن و در طراحی سوالات این بخش بیشتر روی درک و تا حدودی مفاهیم  و تحلیل ها تمرکز شده تا محاسبات ایستایی، که این میتونه نشون دهنده تمرکز طراحان سوالات بر روی علم و دانش روز افراد باشه تا اینکه بخوان قدرت محاسباتی افراد رو بسنجند؛ البته هرکسی در این مورد نظری داره، ولی من خودم شخصاً با این شیوه و طرز تفکر موافقم که علم و دانش روز در بین دانشجویان معماری خیلی مفیدتر از دونستن دقیق نحوۀ محاسبۀ مثلاً فلان نمونه از سازه است و از اونجایی که این آزمون و این گرایش ها زیر مجموعۀ رشتۀ معماری هستند این طرز تفکر بنظر من کاملاً منطقی بنظر میرسه. چراکه در غیر اینصورت مثلاً دانشجویان عمران که در این گرایش شرکت کرده و آزمون میدن میتونن خیلی موفقتر باشند، در حالی که با طرز تفکر طراحان فرقی بین داوطلبان نخواهد بود وشاید گاهی اوقات این دانشجویان معماری باشند که بتونن موفقتر باشند. در هر صورت این بحث ها خیلی طولانی تر از اونیه که ما بخوایم اینجا در موردش صحبت کنیم.

خوب اولین کتابی که شروع کردم(6دی) کتاب درک و رفتار سازه هاست که کتاب پر محتوا و مفیدیه، ولی متاسفانه به دلیل بعضی اشکالات، چه از لحاظ ترجمه، ویرایش و یا اشتباهات عدیدۀ تایپی! خوندن اون در بعضی از فصل ها مشکل به نظر میرسه. من این کتاب رو سعی کردم همراه با کتاب سازه در معماری بخونم، یعنی بعد از خوندن 5-4 فصل اول کتاب درک و رفتار سازه ها به سراغ کتاب سازه در معماری میرفتم و فصل هایی که با این چند فصل مشترک بودند رو میخوندم، به همین ترتیب تا آخر  ادامه دادم و سرانجام تونستم در تاریخ 30دی این کتاب رو تمام کنم و کتاب سازه در معماری رو هم 11بهمن تمام کردم. اینکه میبینید من اسم کتاب سازه در معماری رو هم اول نوشتم و بعد از اون کتاب درک و رفتار سازه ها، به این دلیله که به اعتقاد من سازه در معماری ارزش بیشتری داشت و خیلی بیشتر از کتاب درک و رفتار سازه ها کمکم کرد، ولی اصلاً نمیشه فرقی بین این دو کتاب قائل شد و عقیده ام اینه که این دو میبایست حتماً با هم خونده بشن و مکمل همدیگه باشند؛ خصوصاً اینکه در فصل های آخر کتاب درک و رفتار سازه ها که در مورد پوسته ها و سیستم های دیگه صحبت شده، من فقط به کمک کتاب سازه در معماری بود که تونستم متوجه مطالب بشم و سازه ها رو درک کنم.

در مورد کتاب استاتیک کاربردی هم اینکه فقط چند فصل از اون رو من مطالعه کردم که اون فصل ها هم فصلهای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 7 ، 8 ، 12 ، 13 ، 18 هستند؛ البته من فقط در حد اینکه فقط مطالب رو خونده باشم، این فصل ها رو مطالعه کردم. البته به شکل هایی که در این فصل ها هستند حتماً دقت و توجه داشته باشید.

در کتاب مقاومت مصالح کاربردی هم فصل های 1 ، 4 و 6 فصل های خوب و مهمی هستند؛ و باز هم یادآوری میکنم که به شکل های این کتاب هم اهمیت بدید.

خوب اینها مربوط به مسائل و سوالات محاسباتی در ایستایی بودند، ولی قسمت دیگه از سوالات ایستائی مربوط به سازه ها و به اصطلاح همون Case Studyها هستند که در کتابهای دکتر گلابچی موجود بوده و برای این مبحث از اهمیت زیادی برخوردار هستند. من برای کتابهای "معمار+مهندس=ساختار" ، "سیستم های ساختمانی آینده" و "سازه های مشبک فضای" هرکدوم فقط یک روز وقت گذاشته و هرکدوم از اونها رو توی یک روز مطالعه و بررسی کردم. البته به این دلیل که هر سال فقط در حد 1 یا حداکثر 2 سوال از هرکدوم از این کتابها طرح میشه.

ولی مطالعات موردی ای که در انتهای فصل های دو کتاب "استاتیک کاربردی" و "مقاومت مصالح کاربردی" هستند رو از 5 بهمن شروع به مطالعه کردم و تا 11بهمن به مرور و با دقت بررسی کرده و خوندم. و نهایتاً تا روز آزمون هم 2 بار اونها رو مرور کردم.

برای ایستایی فقط در همین حد زمان گذاشتم و خوندم؛ البته حتماً بعد از معرفی و اتمام منابع به شرایط مرور و تعداد ساعاتی که برای هرکدوم اختصاص دادیم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در روز آزمون هم وقتی با سوالات مواجه شدم تقریباً همون چیزی بود که انتظار داشتم، فقط اینکه چند سوال بود که خارج از موارد مورد مطالعه من بودند که اونها رو هم تا حدودی با استفاده از چیزائی که خودم میدونستم جواب دادم. از مجموع 30 سوال طرح شده به 22 سوال جواب صحیح دادم،7 سوال رو پاسخ غلط دادم که از این 7 سوال 5 سوال از بی دقتی و فراموشی خودم بود!!! و تنها دو سوالی که جواب غلط دادم خارج از منابع مورد مطالعه من بودند؛ و 1 سوال رو هم نزده گذاشتم. پس دقت کنید با مطالعه همین منابع معرفی شده به راحتی میشد به حداقل 25تا27 سوال پاسخ صحیح داد. البته اگر فقط بخوایم به شکل ها نگاه کنیم میگیم که 9 شکل خارج از منابع بودند، ولی با کمی بررسی سوالات و گزینه های مطرح شده به راحتی میشد به جواب اصلی رسید که از همین 9 مورد که گفته شد من 6تای اون رو صحیح،2تا رو غلط و یکی رو هم نزدم؛ پس میشه اینطور نتیجه گرفت که این مبحث، مسائل پیچیده و آنچنان مشکلی نداشت و با توجه درصدهای اعلام شده و موجود در وبلاگ میشه به صحت این گفته اطمینان پیدا کرد که با مطالعه فقط همین موارد در آزمون 88 میشد درصد خوبی رو آورد.

و اما اگر میخواستم برای امسال آزمون بدم، با توجه به تجربه ام حتماً سعی میکردم به دانش خودم در زمینه سازه ها و ساختمان های جدیدی که در دنیا ساخته شده و در حال ساخت هستند اضافه کنم که این کار رو به راحتی میشه از طریق اینترنت انجام داد و حتی میتونید به وبلاگ بچه های تکنولوژی معماری که لینکش در پیوندهای همین وبلاگ هم موجود هست سر زده و با این ساختمان ها بیشتر آشنا بشید.

و اینکه سر جلسه آزمون حتماً سعی میکردم بیشتر به سوالات دقت کنم و با دقت بیشتری گزینه ها رو انتخاب کرده و علامت بزنم.

مطالب گفته شده صرفاً منابعی هستند که من مطالعه کردم و شیوه ها و نظرهایی هم که در مورد کتابها و سوالات ذکر شد،تنها نظر و عقیدۀ خودم در مورد اونها بود و ممکنه با بقیه بچه ها متفاوت باشه.

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مرداد1388ساعت 10:15  توسط حسین شکوهی  | 

زبان-2

در ادامه ی صحبت های حسین عزیز باید بگم که من با توجه به درصدهای سال اولم (در پست های پایین می بینین) و درصد پایین مدیریت و زبانم، برای نحوه درس خوندنم برنامه ریزی کردم، به این شکل که بخش عمده ای از زمانم رو اختصاص به کتاب های مدیریتی دادم و پس از اون زبان، و زمانی رو که به دروس ایستایی و مصالح دادم در مقابل آن دو بسیار ناچیز بود.

همون درصدی هم که سال اول برای زبان آورده بودم مدیون مطالعه تقریبا 2،3روزه ی فرهنگ تصویری معماری بودم که در کنکور سال 87 از این کتاب زیاد سوال اومد، روی همین حساب بخش عمده ای از وقت زبان خوندنم رو به این کتاب اختصاص دادم به صورتی که هر روز بخشی از اون رو مشابه با همین توضیحاتی که حسین گفته می خوندم و کلماتی رو که تشخیص می دادم با این سه رشته مرتبط رنگ می کردم تا موقع دور کردنشون راحتتر باشم، ولی متاسفانه سال 88 این کتاب زیاد مورد توجه طراحان سوال نبوده!!!!!

تمامی لغات کتاب 504 رو هم حفظ بودم.

اما اگه امسال دوباره می خواستم زبان بخونم:

1- روزهای آخر با کتابی به نام Essential words for tofel آشنا شدم که شامل 450 لغت (30درس،هر درس15 لغت بود که لغات مشترک زیادی هم با 504 داشت)، فکر می کنم کتاب خوبی بود ولی متاسفانه دیر باهاش آشنا شدم و نتونستم وقت زیادی روش بذارم.

2- نشر پوران پژوهش 2 جلد کتاب زبان انگلیسی عمومی یکی لغت و دیگری گرامر نوشته آقای دکتر امیری داره، که خیلی مفصل به خصوص گرامر رو توضیح داده که فکر کنم با یک کم مطالعه تطبیقی سوالات گرامر کنکور سال های گذشته مدیریت و معماری بتونین تشخیص بدین بیشتر کدوم مباحث گرامری مدنظر طراحان سوال هستش و از این کتاب فقط همون مباحثو بیرون بکشین و روش وقت بذارین.

3-  آقای دکتر گلابچی یک جزوه 120 صفحه ای به نام سازه های معاصر دارن که در انتشارات دانشکده هنرهای زیبا موجوده، 60 صفحه اول این جزوه یه سری عکس مربوط به سازه است ولی 60 صفحه دوم Readingهای زبان با موضوع سازه است، که این متن ها رو برای امسال حتما سعی می کردم بخونمش با توجه به اینکه یکی از 3متن کنکور 88 از این جزوه بود، ولی دقت کنین که وقتتون رو روی متن هایی بذارین که بیشتر مربوط به سازه های جدیده، چون احتمال سوال اومدن از سازه های سنتی خیلی کم شده، کتاب آقای رستگارپور که در پست قبلی حسین جان معرفی کردن من سال اول فقط درس های 7، 8 و 9 این کتاب رو که با رشته ی ما مرتبط بود خوندم (بقیه دروسش بیشتر برای رشته معماری مفیده) ولی تمام متن های این سه درس مربوط به سازه های سنتی است، که فکر می کنم همراه با پیشرفت سازه ها نسل سوال ها هم عوض شده...

+ نوشته شده در  شنبه 10 مرداد1388ساعت 3:30  توسط نیما یزدانی  | 

زبان - 1

اولین مبحث زبان خواهد بود؛ که فکر میکنم اگر کسی هم شروع نکرده میبایست همین روزها شروع به خوندن کنه.

کتابهایی که من خوندم اینهاست:

خوب از کتاب 504 شروع میکنیم، من این کتاب رو از 27 مرداد شروع کردم به خوندن، البته مقدمتاً بگم که کلاً زبانم بد نبوده و در دوران تحصیل هم مشکلی توی زبان نداشتم. از درس 1 شروع کردم و تمام کلماتی رو که بلد نبودم و یا فقط یکی دوتا از معنیا رو میدونستم توی یه دفتر یادداشت کردم و معنی انگلیسی و فارسی اون رو هم جلوش نوشتم و از همون ابتدا هم بصورت فیش نوشته و با استفاده از سیستم لایتنر شروع به خوندن کردم و به مرور که کلمات بیشتری رو ترجمه میکردم فیش اونها رو هم آماده میکردم و میذاشتم توی نوبت خوندن. این کار تا 18 آبان ادامه داشت که نهایتاً تمام کلماتی که توی کل کتاب 504 بود، چه در ابتدا، چه متن ها و یا در تمرین ها؛ همه رو ترجمه کرده و فیش اونها رو هم نوشته بودم و از همون روز اول هم خوندن رو شروع کردم و 18 آبان بود که این کتاب رو کنار گذاشته و فقط فیش ها رو میخوندم. ناگفته نماند که مهرماه نرم افزاری رو دیدم به نام "ماکزیمم" که کاری بود از شرکت نارسیس، این نرم افزار تمام کلمات ابتدای هر درس رو با استفاده از سیستم لایتنر شبیه سازی کرده بود و در دو بخش فارسی و انگلیسی تنظیم کرده بود و هر شب آخر وقت من 20 کلمه فارسی و 20 کلمه انگلیسی رو به همین شیوه و با استفاده از این نرم افزار میخوندم و نرم افزار اتوماتیک کلماتی رو که بلد بودم به خونه بعدی و کلماتی رو که فراموش کرده بودم به خونه اول برگشت میداد که واقعاً کار من رو برای خوندن کلمات کتاب 504 ساده و راحت کرده بود؛ اون کلماتی رو که خودم فیش نویسی کرده بودم هم قبل از خواب مطالعه میکردم. به اینصورت و با استفاده از این شیوه من قبل از آزمون تونستم کل کلمات رو به حافظه بسپارم و کلمه ای توی کتاب 504 نبود که بلد نباشم!!

در مورد کتاب فرهنگ تصویری متاسفانه کار اشتباهی که کردم دیر شروع کردن اون بود، دلیل اونهم این بود که نمیدونستم این کتاب رو با این حجم و این همه تصویر و کلمه چطور میبایستی بخونم.

در هر صورت از تاریخ 19 آذرماه یعنی تقریباً 2 ماه مونده به کنکور این کتاب رو هم شروع کردم به خوندن، به این صورت که هر روز صبح قبل از شروع بقیه درسها حدود 1 ساعت رو به خوندن این کتاب اختصاص دادم و شیوۀ خوندنم هم به اینصورت بود که هر روز چند صفحه از این کتاب رو میخوندم، البته همون اول کار اومدم از توی فهرست اولیه یه سری بخش ها رو که فکر میکردم به مدیریت، تکنولوژی و انرژی ارتباطی ندارند حذف کرده و بخش های باقیمونده رو شروع به خوندن کردم. مثلاً اگر روز اول 3 صفحه اول کتاب رو خونده بودم، برای شروع روز دوم اول یه نگاهی به اون 3 صفحه ای که دیروز مطالعه کرده بودم مینداختم و بعد از اون مثلاً 2 صفحه دیگه رو میخوندم؛ در روز سوم 3 صفحه روز اول و 2 صفحه روز دوم رو مرور کرده و 4صفحه بعدی رو میخوندم و به همین ترتیب تا روزقبل از کنکور ادامه دادم. این شیوه باعث شد که مثلاً بعد از گذشت 15روز از شروع، اون 3 صفحه ای رو که روز اول خونده بودم کاملاً حفظ باشم و حتی قبل از باز کردن اون صفحه میدونستم که هر کلمه و یا تصویر کجای اون صفحه قرار گرفته، به همین دلیل فردای اونروز دیگه اون 3 صفحه اول رو نمیخوندم ولی هر 4-3 روز یکبار دوباره از اول شروع میکردم به خوندن و یه مرور کلی میکردم تا کلمات رو فراموش نکنم.

توضیحی که لازمه در مورد کلمات فرهنگ تصویری بدم اینه که من همه کلمات یک صفحه رو نمیخوندم، فقط کلماتی که بیشتر معمول بودند و یا توضیحات انگلیسی اون نسبتاً کوتاه بود رو میخوندم؛ چون اگر به سوالات دوره های قبل توجه کنید در آزمون هایی که معنی کلمات داده شده، جملاتی کوتاه یا در حد متوسط مطرح شده و یا در مورد سوالاتی که در اونها از شکل استفاده شده، کلماتی نسبتاً معمولی جواب سوال بودند.

و اما کتاب "انگلیسی برای دانشجویان معماری"؛ این کتاب رو من از 2 آذرماه شروع کردم و بعد از خوندن سه درس از این کتاب به این نتیجه رسیدم که بیشتر به زبان عمومی نزدیکه و مطلب آنچنانی برای زبان تخصصی نداره (به این دلیل که بعد از خوندن سه درس اول و شروع مطالعه فرهنگ تصویری میدیدم که خوندن فرهنگ تصویری سودمندتر از خوندن این کتابه)، پس خوندن اون رو متوقف کردم و دیگه تا روز آزمون این کتاب رو نخوندم.

در مورد آزمون هم بد نیست مقدمه ای بگم،

با بررسی سوالات زبان 5-4 دوره از آزمون به این نتیجه رسیدم که معمولاً سوالات زبان به دو دسته تقسیم میشه، دسته اول شامل 15 سوال عمومی که 10 سوال لغات و کلمات و 5 سوال دیگه هم مربوط به گرامر میشه و دسته دوم هم زبان تخصصی رو شامل میشه که هر دوره به شکلی مطرح میشد و انتظار میرفت که آزمون 88 هم به سبک آزمون 87 باشه، یعنی چند سوال مستقیماً از فرهنگ تصویری مطرح بشه و 1 یا 2 متن کوتاه هم طرح بشه.

در روز آزمون بعد از توزیع سوالات دفترچه اول دیدم که از 10 سوال اولی که کلمه بودند فقط 6-5 تا از اونها رو بلدم و بقیه از منبعی غیر از کتاب 504 طرح شده بودند و گرامر هم مثل آزمون قبل شامل 5 سوال میشد. ولی در کمال تعجب برخلاف روند سالهای گذشته، در این آزمون بجای استفاده مستقیم از کلمات و معانی ای که در فرهنگ تصویری وجود داشتند، 3 متن کوتاه داده شده بود که میبایست به سوالات اون پاسخ داده میشد. البته به نظرم شاید اینطور سوالاتی جواب دادن بهشون ساده تر باشه، ولی در بعضی موارد جواب دادن به بعضی از سوالات که از متن طرح شده سخت به نظر میرسه. البته اشتباهی که من مرتکب شدم این بود که بعد از جواب دادن به همه سوالات و با توجه به وقت بسیار زیادی که داده شده بود برگشتم و به 6-5 سوال عمومی که جواب نداده بودم هم جواب دادم که همین باعث شد درصد زبانم پایین بیاد چرا که گزینه ها رو اشتباه زدم !! پس شما این اشتباه رو تکرار نکنید!!

خوب این هم از معرفی منابع و شیوه خوندن و شرایط روز آزمون؛

و اما اگر میخواستم امسال دوباره آزمون بدم حتماً برای مبحث زبان کتاب دیگه ای رو هم برای قسمت عمومی میخوندم، چراکه این بخش میتونه خیلی باعث بالا رفتن درصد زبان بشه و همینطور بالا رفتن رتبه داوطلب، همونطور که امسال این درس تاثیر بسزایی در رتبه افراد داشت و از درصدهایی که در پست های قبل قرار گرفته شده بخوبی میشه صحت این گفته رو درک کرد،به عنوان مثال به درصد رتبه 42 امسال یه نگاه بندازید، اگر ایشون فقط به 5 سوال درست جواب میداد و 25 سوال دیگه رو سفید رها میکرد درصد زبانش 16/67 میشد که با این درصد میانگینی بالاتر از 69% رو کسب میکرد که به راحتی با بقیه درصدهایی که کسب کرده میتونست جزو 15-10 نفر اول باشه !! پس به زبان بهائی دو چندان بدید و از همین الان روی این درس تمرکز کنید. یادتون باشه که زبان رو باید بصورت پیوسته خوند، یعنی هر روز یه میزان از وقتتون رو به این درس اختصاص بدید و این روند رو تا قبل از آزمون حفظ کنید.

شاید کتاب 1100 لغت از انتشارات Barron کتاب مناسبی باشه که بعد از کتاب 504 بتونه بهتون کمک کنه، یا شنیدم شرکت نارسیس برای نرم افزار ماکزیمم لغات تافل و متوسطه و پیشرفته زبان رو هم تولید و منتشر کرده که به شخصه با تجربه ای که از مجموعه 504 اونها دارم فکر میکنم میتونه خیلی مفید واقع بشه.

و البته حتماً به خوندن گرامر زبان هم بپردازید، کاری که من نکردم، چون تا حدی فکر میکردم دانسته های خودم جوابم رو میده که نهایتاً هم از 5 سوال 2 صحیح، 2غلط و 1 نزده داشتم!! پس خوب میشد اگر گرامر رو هم میخوندم.

اینها مطالب من در مورد زبان بود، اگر چیزی رو مبهم گذاشتم یا سوالی براتون پیش اومده مطرح کنید تا به اونها جواب بدم.

 

+ نوشته شده در  جمعه 9 مرداد1388ساعت 21:0  توسط حسین شکوهی  | 

توضیحی در خصوص معرفی منابع

دوستان عزیز، این هفته قراره هر کدوم از ما کتاب هایی رو که در کسب این رتبه به ما کمک کردن، به تفکیک هر درس معرفی کنیم.

سوالی که در ذهن شما ممکنه پیش بیاد اینه که شاید در نظرات ما با تفاوت­هایی روبرو بشین، که اصلا مهم نیست چون قراره هر کدوم از ما تجربیاتمون رو در اختیار شما قرار بدیم و احتمالا هر بخش از اونها برای افراد مختلفی فایده داره.

من پارسال همین کارو انجام دادم، با افراد زیادی که قبول شده بودند صحبت کرده و از نحوه درس خوندنشون و تجربیاتشون سوال می­کردم، و از هر یک، اون بخشی رو که تشخیص می­دادم برایم مفید، ملاک قرار داده و پیش می­رفتم...

در پایان باید بگم که لیست کتابامون برای هر درس به دو دسته تقسیم می­شوند:

یکی کتاب­هایی که منبع هستند یعنی کتاب­هایی که طراحان سوال از آنها استفاده می­کنند ودقیقا عین متن کتاب سوال کنکور می­شود، و دیگری کتاب­های اضافی برای اطلاعات و تسلط بیشتر.

+ نوشته شده در  جمعه 9 مرداد1388ساعت 18:58  توسط نیما یزدانی  | 

درصد رتبه های برتر و داوطلبین آزمون 88 مدیریت پروژه و ساخت

+ نوشته شده در  سه شنبه 6 مرداد1388ساعت 23:0  توسط نیما یزدانی  | 

درصد داوطلبین دوره های گذشته آزمون ارشد


+ نوشته شده در  سه شنبه 6 مرداد1388ساعت 22:40  توسط حسین شکوهی  | 

کارنامه رتبه 15



توضیحاتی که باید عرض کنم اینه که سوالات امسال مبحث مدیریت نسبت به سال گذشته خیلی خوب بود که درصدها هم گویای همین مسئله است، ولی سوالات مصالح تا حدودی متفاوت طرح شده بود که تنها داوطلبینی که مطالعات بیشتری در این زمینه داشتند میتونستند به بعضی از این سوالات جواب بدن و همینجاست که رتبه بندی ها خودشون رو نشون میدن. اینکه رتبه های بالا و تک رقمی مثل  نیما برای مصالح مطالعه بیشتر و بهتری داشته تونسته اون رو تا رتبه 3 بالا ببره. . .

پس دقت داشته باشید که میبایستی تنها به خوندن منابعی که بصورت معمول اعلام میشه اکتفا نکنید و همواره نیم نگاهی هم به سایر کتابها و منابع داشته باشید و اینهم مستلزم خوندن منابع اصلیتون و سپس پرداختن به منابع فرعی است. . .

+ نوشته شده در  دوشنبه 5 مرداد1388ساعت 16:15  توسط حسین شکوهی  | 

کارنامه رتبه 3


 

الان که کارناممو گذاشتم لازمه توضیحاتی بدم، پارسال بعد اعلام نتایج بود که آقای مهندس عربی کمک به داوطلبای کنکور رو توی وبلاگشون شروع کردن و به خاطر راهنمایی های مفیدشون واقعا از ایشون متشکرم، تو بخش منابع مدیریتشون، سوالا رو به 2 دسته منطقی (همون سوالات جدید) و کلاسیک تقسیم کردن و در زمینه سوال های جدید توضیحات خیلی خوبی دادن (برای دستیابی به اصل موضوع میتونین به آرشیو خرداد 87 وبلاگ ایشون که در پیوندها هستش مراجعه کنین)

رو همین حساب علاوه بر مطالعه جدی منابع مشخص، خیلی وقت ها تو کتابفروشی می گشتم و کتابایی که میدیدم موضوعش ممکنه به درد کنکور بخوره میخریدم و ورق میزدم، درسته که مطمئن بودم از این کتابا احتمال سوال اومدنش خیلی کمه ، ولی این خیلی کمکم کرد تا گستره معلوماتم فراتر از کنکور بره، نهایتا سر جلسه مثله همه از سبک جدید سوالات متعجب شدم ولی بعد از دور اول جواب دادن، که سوال های نزدم یه خورده زیاد بود با کمی تسلط، و اعتماد به نفسی که از همون مطالعه های زیاد به دست آورده بودم، جرات به خرج دادم و شروع به تحلیل سوالا و جواب دادن تک تک اونها کردم (تعدادی از دوستام که میدونم تلاش خیلی زیادی هم واسه کنکور کرده بودن بعد از کنکور که باهاشون صحبت میکردم به خاطر روبرو شدن با همین سوال های جدید و جواب ندادنشون ضرر زیادی کردن). همون طور که از درصدام مشخصه از 90 تا سوال مدیریت ، ایستایی و مصالح فقط 2 تا سوال مصالح رو جواب ندادم که مدیریت 1 سوال ، ایستایی 3 سوال و مصالحم 5 سوال غلط شد که بازم فکر کنم عجله و بی دقتی، به خصوص در درس مصالح داشتم.
+ نوشته شده در  دوشنبه 5 مرداد1388ساعت 15:55  توسط نیما یزدانی  | 

آغاز و معرفی

سلام

قبل از هرچیز لازم میدونیم خودمون رو معرفی کنیم تا دوستان بتونن به منابع و توصیه هایی که در این وبلاگ ارائه میشه اطمینان کنند. البته فعلاً فقط 2 نفر نویسنده خواهیم بود، ولی امیدواریم با شروع سال تحصیلی جدید، دوستان دیگه ای که امسال پذیرفته شدند نیز به جمع نویسندگان این وبلاگ افزوده بشن.

معرفی

نیما ، ورودی 82 کارشناسی پیوسته معماری دانشگاه آزاد مشهد هستم. 2 سال پیش با مدیریت پروژه آشنا شدم، شروع به تحقیقات کردم و تصمیم گرفتم مدیر پروژه بشم. از مهر 86 شروع به خوندن برای کنکور 87 کردم، بعد از 5 ماه مطالعه پاره وقت (هفته ای 4یا 5 روز کامل) رتبم 102 شد. بعد اعلام نتایج منابعمو تکمیل کردم تا اول مهر 87، که به طور جدی تقریبا 5 ماه مطالعه تمام وقت داشتم، و رتبم 3 شد. (البته این تکمیل منابع تا آخرین روزهای قبل کنکور ادامه داشت.)

حسین، ورودی 82 کارشناسی پیوسته معماری دانشگاه آزاد شیراز هستم. سال گذشته یعنی تابستان 87 و بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد با این رشته آشنا شدم و از همون موقع شروع به تحقیق کرده و منابع رو پیدا کردم و از اواسط مرداد بود که بطور پراکنده خوندن زبان رو شروع کردم و شهریور ماه رو هم به همین شیوه گذروندم، ولی از 13مهرماه خوندن رو بصورت جدی و پیوسته شروع کردم تا روز قبل از کنکور که نهایتا به لطف خدا رتبم 15 شد.

هدف

این وبلاگ قراره برای کمک به داوطلبین کنکور مدیریت پروژه و ساخت ، و خصوصا دوستان عزیزی که به منابع کامل دسترسی ندارند 1 سال ، در این زمینه فعالیت بکنه و امیدواریم که محلی بشه تا بچه های ورودی 88 بتونن اینجا جمع بشن و تمام تجربیاتشون رو در اختیار داوطلبین 89 قرار بدن.

 

در پست های بعدی کارنامه، و منابعی رو که خوندیم به صورت مرتب شده و اولویت بندی شده و با تاکید به فصل های مهم هر کتاب قرار خواهیم داد... .
+ نوشته شده در  یکشنبه 4 مرداد1388ساعت 19:20  توسط نیما یزدانی  |